Jesteś na diecie wegańskiej? 4 rzeczy, o których musisz pamiętać

Jesteś na diecie wegańskiej? 4 rzeczy, o których musisz pamiętać

Weganizm to coraz bardziej popularny sposób odżywiania. Wybierany jest z wielu powodów – etycznych, zdrowotnych czy ekologicznych. Jednakże bez względu na powód przejścia na dietę wegańską warto zainteresować się tym, jak odpowiednio ją zbilansować, tak aby dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów. O czym powinieneś pamiętać, przechodząc na weganizm?

Białko jako podstawowy budulec organizmu

Wbrew stereotypom, dostarczenie odpowiedniej ilości białka na diecie wegańskiej nie jest trudne. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej jego podaży, gdyż niedobory mogą mieć opłakane skutki. To właśnie białko stanowi podstawowy budulec tkanek naszego organizmu i jest cennym źródłem energii. Ponadto uczestniczy w procesie regeneracji mięśni, przyspiesza gojenie się ran oraz wspomaga nasz układ immunologiczny.

Białko w diecie wegańskiej możemy znaleźć zarówno w warzywach, roślinach strączkowych, orzechach, jak i ziarnach. Najwyższą zawartością białka charakteryzuje się:

Przechodząc na weganizm, powinniśmy zainteresować się powyższymi produktami i zwiększyć ich spożycie. Do naszego codziennego jadłospisu warto więc tuż obok świeżych warzyw i owoców włączyć strączki i na przykład przygotowywać pyszne domowe hummusy. Mleko krowie i jego pochodne warto zastąpić napojami roślinnymi (np. z soi czy owsa) oraz tofu.

Włącz suplementację witaminy B12

Witamina B12 to jedna z rzeczy, o której musimy pamiętać, decydując się na weganizm. Jest to niezbędny składnik odżywczy, znajdujący się jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięsa, ryby, nabiał i jaja. Do tej pory nie udowodniono występowania witaminy B12 w żadnym produkcie pochodzenia roślinnego. W związku z tym, przechodząc na weganizm powinniśmy zdecydować się na suplementację witaminy B12. Dzięki temu unikniemy niedoborów, które mogą wiązać się z anemią, zmęczeniem czy podwyższonym poziomem homocysteiny.

Zadbaj o źródła żelaza w swojej diecie i łącz je z produktami o wysokiej zawartości witaminy C

Żelazo pełni w ludzkim organizmie wiele niezbędnych funkcji, m. in. transportuje i magazynuje tlen czy metabolizuje cholesterol. Doskonałymi źródłami żelaza w diecie wegańskiej są:

  • pestki dyni,
  • otręby pszenne,
  • pistacje,
  • soja,
  • soczewica zerowana,
  • szpinak,
  • żytni chleb razowy,
  • natka pietruszki.

Przy komponowaniu posiłków warto zwrócić uwagę na wchłanialność żelaza, którą znacznie poprawia obecność witaminy C. Warto wiec dodać do posiłku sok z cytryny lub czerwoną paprykę.

Witamina D, czyli witamina słońca

Witamina D jest odpowiedzialna na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej, której zaburzenia mogą prowadzić do demineralizacji kości. Prawidłowa ilość witaminy D w organizmie może także zapobiec występowaniu schorzeń układu krążenia, cukrzycy, a nawet chorób autoimmunologicznych i nowotworów. Najlepszymi źródłami witaminy D w diecie wegańskiej pieczarki, algi i porosty. Jednakże podstawowym źródłem pozyskiwania witaminy D są promienie słoneczne. W miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy cierpimy na niedobór słońca, warto do swojej diety włączyć suplementację witaminy D.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Techniki Zdrowego Gotowania: poznaj najlepsze techniki gotowania
Arbuz: co powinieneś o nim wiedzieć?
Nasiona: właściwości i zastosowanie
Co Nas Uspokaja?: Lista produktów
Melon: właściwości i wartości odżywcze
Taniny: działanie i właściwości zdrowotne