Jak motywować się do aktywności fizycznej? Sprawdzone sposoby

Jak motywować się do aktywności fizycznej? Sprawdzone sposoby

Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w kontekście zdrowia i samopoczucia. Jednak zmotywowanie się do niej może być, szczególnie na samym początku, dość problematyczne. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które ułatwią Ci to zadanie.

Wyznacz cel, który jesteś w stanie osiągnąć

Na samym początku pomyśl nad celem, do jakiego będziesz dążyć. To jeden ze sposobów na lepsze motywowanie się. Przed treningiem będziesz mógł przypominać sobie, z jakiego powodu to wszystko robisz. Możesz również podzielić swój cel na pewne mniejsze progi, aby regularnie sprawdzać, czy zmierzasz w dobrą stronę. W celu dodatkowej motywacji pomyśl o jakiejś nagrodzie, którą wręczysz sam sobie na końcu. Nowa kurtka, smartwatch z nfc, portfel, cokolwiek przyjdzie Ci do głowy i będzie stanowić dobrą zachętę.

Regularne ćwiczenia

Ułóż optymalny plan

Nawet profesjonaliści działają według określonego planu, dlatego tym bardziej powinni robić to amatorzy. Wspomóż się poradnikami w sieci lub skorzystaj z pomocy specjalisty, aby ustalić, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze. Dokładnie rozpisz sobie plan na cały tydzień, aby wiedzieć, co masz robić. Stworzenie takiej listy sprawi, że nie zrezygnujesz z treningu, bo „i tak nie wiesz, co właściwie miałbyś robić”. Taki plan pomaga w konsekwentnym dążeniu do celu.

Notuj swoje postępy

Kolejnym dobrym pomysłem będzie założenie dziennika, w którym będziesz mógł zapisywać swoje osiągnięcia. To dobry punkt odniesienia do układania sobie planów na kolejne tygodnie.

Będziesz mógł porównywać swoje wyniki, a widok dokonanego progresu będzie mógł działać na Ciebie motywująco. Do tego możesz również skorzystać z technologii, aby zebrać więcej danych na temat swojego organizmu. Przykładowo, smartwatch może pokazać Ci, ile kalorii spaliłeś, jakie tętno miałeś podczas treningu, czy też skorzystać z asystenta treningowego. Takie zegarki znajdziesz między innymi w tym miejscu: komputronik.pl/category/18499/smartwatche-i-zegarki,apple.html.

Pomyśl nad rozbiciem treningu na części

Jesteś zabieganą osobą? W takim razie możesz przemyśleć rozbicie treningu na dwie części. Przykładowo, z rana możesz udać się na 30-minutowe bieganie, a wieczorem pójść na siłownię i wykonać trening siłowy. Krótsze sesje mogą być sporą zaletą, jeśli miałeś dotychczas problem ze znalezieniem czasu na dłuższe ćwiczenia.

Pamiętaj również, że nawet krótkie sesje treningowe są lepsze od całkowitego braku aktywności fizycznych. Dodatkowo pomagają one w wyrabianiu regularności.

Czerp radość z treningów

Oczywiście, treningi bywają męczące a wychodzenie z domu, gdy za oknem pada deszcz, również nie jest przyjemne. Mimo to staraj się czerpać przyjemność z tego, co robisz. Zastanów się nad tym, jakie ćwiczenia mogą sprawiać Ci najwięcej frajdy. Oceń również, czy treningi z partnerem lub zajęcia grupowe nie byłyby czymś dla Ciebie.

Coraz więcej siłowni oferuje wspólne ćwiczenia ̶ jazdę na rowerach, full body workout, sztangi, skakanie na trampolinach czy tańczenie zumby. Jak widzisz, jest wiele rodzajów aktywności, które możesz wykonywać z kimś. Dodatkowym atutem zajęć jest również to, że przez cały czas czuwa nad Tobą trener.

Wspomóż się dietą

Możesz zastanawiać się nad tym, co takiego dieta ma wspólnego z motywacją. Wbrew pozorom naprawdę sporo. Przede wszystkim od tego co jesz, zależy to, jak się czujesz. Niezdrowa żywność może sprawiać, że będziesz ociężały i pozbawiony energii. Do tego negatywnie wpływa ona na samopoczucie. W takich warunkach zmotywowanie się do treningu jest po prostu trudniejsze.

Dlatego też zbilansowana dieta jest czymś, o czym powinni myśleć nie tylko sportowcy z prawdziwego zdarzenia, ale również amatorzy. Ponadto odpowiednie odżywianie się ma wpływ nie tylko na treningi. Twój organizm na pewno będzie Ci wdzięczny, gdy będziesz dostarczać mu potrzebne składniki odżywcze.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł wskazał Ci kilka pomysłów, które postanowisz wdrożyć w życie! Motywowanie się bywa trudne, jednak jeśli wspomożesz się pewnymi rozwiązaniami, to powinno stać się to nieco prostsze!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *