ABC zdrowej kolacji

ABC zdrowej kolacji

Przyjęło się, że najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Jednak w zdrowej diecie istotne jest nie tylko to, jak zaczniemy dzień, ale także jak go zakończymy. Innymi słowy, kolacja ma znaczenie. Jak ją przygotować, by była zdrowa i korzystnie wpływała na jakość nocnego odpoczynku?

Mity na temat diety

Na temat jedzenia kolacji i związanych z tym obostrzeń dietetycznych krąży wiele mitów. Największy z nich głosi, że aby schudnąć lub utrzymać stałą wagę ciała, nie powinniśmy jeść po 18. W praktyce oznacza to, że musielibyśmy całkowicie zrezygnować z kolacji i poprzestać na podwieczorku. Wiele osób uważa ponadto, że w ramach ostatniego posiłku lepiej nie spożywać węglowodanów, ponieważ w czasie snu przekształcą się w tkankę tłuszczową. Inni zalecają picie mleka przed snem. Większość przekonań na temat jedzenia (lub niejedzenia) kolacji jest błędna. Zdrowa kolacja – co zjeść, by zdrowo spać i nie zwariować?

Czas na kolację!

Po pierwsze, nie powinniśmy odmawiać sobie kolacji. Niewielu z nas chodzi spać tuż po 20, a tylko wtedy zjedzenie ostatniego posiłku do 18 miałoby sens. Kolację jemy na 2-3 godziny przed planowanym ułożeniem się do snu. To odpowiednio dużo czasu, by spożytkować pochłonięte kalorie, a jednocześnie za bardzo nie zgłodnieć.

Węglowodany są w porządku

Białko i warzywa to ulubiony zestaw kolacyjny wielu sportowców-amatorów, zwłaszcza budujących muskulaturę, a także osób na diecie odchudzającej. Kolacje składające się z samego białka nie są szkodliwe, mogą jednak sprawić, że w ciągu nocy zgłodniejemy. Poza tym węglowodany naprawdę poprawiają jakość snu i wpływają korzystnie na przemianę materii. Na kolację (i nie tylko) warto wybierać węglowodany złożone, podane w towarzystwie warzyw i wartościowego białka.

Kolacja ma uspokajać, nie pobudzać

W ramach ostatniego posiłku zjedzmy raczej posiłek lekki i pożywny. Makaron z sosem pesto, risotto z łososiem i warzywami, grillowane warzywa z pieczywem razowym czy koktajl bananowy na bazie jogurtu lub kefiru – to dobre propozycje. Unikajmy fast foodów, dodatkowego tłuszczu, słodyczy, potraw pikantnych (pobudzają) i ciężkostrawnych (zaburzają wartościowy sen, powodują wzdęcia). Na dobranoc wypijmy zioła.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Diben Drink!: wspiera dietę cukrzyka
Rdestowiec Japoński: poznaj jego właściwości
Zdrowe Gotowanie: parowanie i przyprawianie
Rzodkiewka: właściwości i wartości odżywcze
Warzywa W Diecie: jak jeść więcej warzyw?
Sok Z Brzozy: poznaj jego właściwości