Cellulit spędza Ci sen z powiek? Nie martw się, pomożemy Ci rozwiązać ten problem raz na zawsze! W jednym miejscu zebraliśmy najczęściej zadawane pytania związane z problemem pomarańczowej skórki oraz najlepsze sposoby walki z nią. Wszystko przejrzyście podzielone na trzy podstawowe ZASADY WALKI Z CELLULITEM.
Pytanie 1: Czym jest cellulit?
Cellulit, inaczej zwany skórką pomarańczową, to nic innego, jak nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, wody (cellulit wodny) i innych produktów metabolizmu, które wyglądem przypomina podskórne guzki i zgrubienia lub pofałdowaną skórę. Cellulit atakuje zwykle obszar ud, bioder, pośladków, łydek i ramion. Najczęściej występuje u kobiet i dziewcząt, choćm w sporadycznych przypadkach, można go zaobserwować również u mężczyzn. Cellulit bywa często mylony z cellulitisem, jednak są to dwa różne problemy. Cellulitis jest bowiem schorzeniem polegającym na zapaleniu tkanki łącznej.
Pytanie 2: Dlaczego na skórze pojawia się cellulit?
Istnieje co najmniej kilka przyczyn powstawania cellulitu. Chyba najpopularniejszą z nich są zmiany hormonalne. Z tego właśnie powodu, często na cellulit cierpią nawet młode i szczupłe kobiety, u których zaburzona jest gospodarka hormonalna, np. po okresie dojrzewania.
Powstawaniu cellulitu sprzyja też siedzący tryb pracy i niska aktywność fizyczna. Na jego powstawanie ma również wpływ nieodpowiednia gospodarka wodna organizmu oraz problemy z krążeniem krwi i limfy. Tworzeniu skórki pomarańczowej sprzyja również tłusta, bogata w toksyny dieta.
Pytanie 3: Jak mogę zwalczyć cellulit?
Istnieje wiele sposobów walki z cellulitem. Aby je przedstawić, należy zacząć od ich podstawowego podziału – na te, które można praktykować w domowym zaciszu oraz na te wykonywane przez specjalistów w salonach kosmetycznych. Metody walki z pomarańczową skórką można też podzielić na „zewnętrzne” – gdy działamy bezpośrednio na miejsca dotknięte problemem oraz „wewnętrzne”, gdy pomarańczową skórkę próbujemy zwalczyć odpowiednim sposobem żywienia. Jak to wszystko spamiętać i regularnie stosować? Spokojnie, wszystkie metody przedstawiamy poniżej, w postaci TRZECH ZASAD WALKI Z CELLULITEM.
ZASADA I : ODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA CIAŁA
Obejmuje zabiegi kosmetyczne, które możemy wykonywać w domowym zaciszu lub w salonie kosmetycznym. Poniżej prezentujemy najskuteczniejsze sposoby walki z cellulitem, które możesz wykonać sama w domu (lub w pobliskim klubie fitness – jak w przypadku masażu limfatycznego).
- Peelingi – to jedna ze skuteczniejszych metod walki z cellulitem. Dzięki nim, pozbywamy się martwego naskórka, a także przygotowujemy nasze ciało na przyjęcie kolejnego kosmetyku antycellulitowego, który wnika głębiej. Kolejnym plusem peelingu jest to, że możemy go wykonywać w domu i to za małe pieniądze.
Do wyboru mamy wiele dostępnych w drogeriach peelingów antycellulitowych. Możemy przygotowywać je też samodzielnie, używając do tego odpowiednich składników. Jednak ważne jest, aby były one wykonywane systematycznie. Jednym z najskuteczniejszych peelingów antycellulitowych jest peeling kawowy.
- Smarowanie dotkniętych cellulitem miejsc preparatami antycellulitowymi – producenci kosmetyków prześcigają się w zapewnieniach, że ich specyfik na pewno pokona pomarańczową skórkę, często zarabiając na tym niemałe pieniądze. Przy wyborze danego kosmetyku, pamiętajmy jednak, że o jego skuteczności nie decyduje cena, a skład. Najlepiej więc wybierać te specyfiki, które zawierają kofeinę, l-karnitynę lub guaranę – mają one bowiem zbawienny wpływ na rozkład zgromadzonych pod skórą złogów.
Jednak nawet najlepszy kosmetyk nie da rady cellulitowi, jeśli nie będziemy go stosować systematycznie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby smarowanie się takimi mazidłami codziennie rano i wieczorem, jeśli jednak nie mamy na to czasu, dobry skutek przyniesie też wcieranie kosmetyków jedynie wieczorem.
Dobra rada!
Przy nakładaniu balsamu antycellulitowego pamiętajmy o tym, aby robić to w odpowiednim kierunku – od dołu do góry – w kierunku serca. - Masaże – to bardzo pomocne narzędzie w walce z pomarańczową skórką. Masaże można wykonywać podczas nakładania preparatu antycellulitowego lub robić je niezależnie od kuracji kosmetycznej.
Masaż można wykonywać „gołymi rękami” lub używać specjalnych przyrządów antycellulitowych – różnego typu masażerów (np. kawałka plastiku z wypustkami). Pomoce w skutecznym masażu są też specjalne, szorstkie rękawice i gąbki. Podczas zabiegu warto też podszczypywać i poklepywać miejsca dotknięte cellulitem, aby pobudzić krążenie.
W ramach antycellulitowego masażu godny polecenia jest też rollen. Jest to nic innego, jak masaż limfatyczny wykonywany na całym ciele przez specjalną maszynę, którą najczęściej można znaleźć w klubach fitness. Rollen usprawnia przepływ limfy, przez co pomaga w walce z cellulitem.
- „Naprzemienny” prysznic – to kolejna godna polecania metoda walki z pomarańczową skórką. Polega na naprzemiennym polewaniu dotkniętych cellulitem miejsc wodą z prysznica – raz ciepłą, raz zimną, przez kilka sekund, ok. 10 razy po każdej kąpieli. Ma to na celu „rozruszanie” naczyń krwionośnych, które, pod wpływem ciepłej wody, będą się rozkurczać, a pod wpływem zimnej – obkurczać.
- Body wrapping – to nic innego, jak szczelne owijanie dotkniętych problemem miejsc folią spożywczą, pod którą uprzednio stosuje się antycellulitowe kosmetyki. Ta popularna metoda walki z pomarańczową skórką może być jednak niebezpieczna dla zdrowia.
ZASADA II: ODPOWIEDNIA DIETA
Bez odpowiedniego sposobu odżywiania, wszystkie kosmetyczne kuracje antycellulitowe spełzną na niczym. Jakie są zasady antycellulitowej diety?
- Pożegnaj słodycze i fast foody – niestety, choć są pyszne, ich spożywanie ma katastrofalne skutki dla naszego ciała. Wszystko przez nadmiar cukru i szkodliwe substancje w nich zawarte. Jeśli więc chcesz mieć hollywoodzkie ciało, szerokim łukiem omijaj bary z frytkami, a zamiast po batonik, sięgnij po soczyste jabłko.
- Zrezygnuj z używek – alkohol, kawa, herbata, czy napoje gazowane nie sprzyjają pięknemu ciału. Wszystko przez to, że zawierają toksyny, które przyczyniają się do powstawania cellulitu. Jeśli więc chcesz się z nim uporać, odstaw używki!
- Ogranicz spożycie soli – choć sól jest potrzebna do życia, jej nadmierna ilość w diecie zatrzymuje wodę w organizmie i sprzyja magazynowaniu jej w naszym ciele, co może być przyczyną powstawania cellulitu wodnego.
- Jedz 5 niewielkich posiłków dziennie – zgodnie z zasadą – częściej, ale mniej. Najlepiej jedz też co ok 2,5 – 3 godziny. W ten sposób organizm będzie nadążał ze spalaniem dostarczanego mu pokarmu, a niestrawione resztki nie będą odkładać się w postaci zbędnego tłuszczyku.
- Pij dużo wody – czysta, niegazowana woda pomaga w transporcie składników odżywczych po całym ciele, nawadnia organizm i zapewnia mu oczyszczenie, poprzez odprowadzanie szkodliwych toksyn na zewnątrz. Pamiętaj więc, aby codziennie pić co najmniej 2 litry niegazowanej wody.
- Jedz grejpfruty – zawierają kwasy, które mają zbawienny wpływ na rozkład tkanki tłuszczowej, a także poprawiają krążenie krwi i limfy.
- Pij zieloną herbatę – pomaga usuwać toksyny z organizmu i zawiera cenne antyoksydanty, które sprzyjają zatrzymaniu pięknego i młodego wyglądu skóry na dłużej, a także chronią przed nowotworami.
ZASADA III: AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Nieodzownym orężem w walce z cellulitem jest ruch. Dla naszego ciała niezmiernie istotne jest, aby jak najczęściej zapewniać mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Dzięki temu nie tylko zrzucimy zbędne kilogramy i zredukujemy pomarańczową skórkę, ale poprawimy też wydolność organizmui własne samopoczucie.
W walce z cellulitem szczególnie skuteczne jest pływanie oraz jazda rowerem. Podczas walki z problemem pomarańczowej skórki poleca się również bieganie, jednak po każdym treningu należy pamiętać o dokładnym rozciągnięciu mięśni.
Podczas trudów batalii o piękne ciało, pamiętaj, że nie tylko Ty zmagasz się z problemem cellulitu. Jest on bowiem przypadłością cywilizacyjną i z jego powodu cierpi aż 80 % kobiet na świecie. A teraz – głowa go góry i ruszaj do walki o wymarzoną sylwetkę! 🙂