Ile kosztuje zdrowy styl życia?

Ile kosztuje zdrowy styl życia?

Fit, eco, sporty, healthy to zapożyczenia z języka angielskiego, które szturmem wdarły się do języka polskiego – i nie bez powodu! Boom na zdrowy styl życia zawitał do Polski wraz ze wzrostem popularności zachodnich trenerów kreowanych na gwiazdy, ekspansją lokali ze zdrową żywnością, a także pięknymi i praktycznymi kolekcjami odzieży sportowej proponowanej przez duże koncerny. Te i inne aspekty, nagłaśniane każdego dnia przez media, sprawiły, że zaczęliśmy przywiązywać większą uwagę do racjonalnego odżywiania oraz uprawiania sportu. Bo kto nie chce być fit – zdrowy, wysportowany, szczęśliwy i wypoczęty? Jak się okazuje, wzmożone dbanie o swoje zdrowie i tężyznę fizyczną generuje koszty, którym nie każdy potrafi sprostać. Przyjrzyjmy się zatem, na jakie wydatki powinien przygotować się wyznawca prozdrowotnej filozofii życia.

Odżywianie

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia zdrowego stylu życia jest wdrożenie odpowiedniej diety. Jak mówi znane powiedzenie: „jesteś tym, co jesz” – w związku z czym chyba nikt, kto chce być fit, nie będzie objadał się hamburgerami i popijał ich colą. Należy bowiem kierować się zasadą do it yourself, czyli przygotowywać posiłki we własnym zakresie.

Dbając o swoją dietę wydamy m.in. na:

 • Produkty bogate w białko: chude mięso, ryby, jogurty naturalne, twaróg itp.,
 • Zboża: kaszę, ryż itp.,
 • Owoce i warzywa,
 • Świeże zioła i przyprawy,
 • Oleje: oliwę, olej z awokado, olej lniany itp.,
 • Płyny: wodę mineralną, herbatę, kawę zbożową.

Produkty z powyższych kategorii stanowić mogą podstawę zbilansowanej diety. Jednak koszt zakupów na cały tydzień, wliczając w to obiady, na pewno nie zamknie się w 100 zł – poniżej znajduje się przykładowy koszt 5 posiłków w ciągu dnia:

  1. Śniadanie: omlet z suszonymi pomidorami – ok. 4 zł
  2. Drugie śniadanie: muesli z truskawkami, płatkami owsianymi i cynamonem – ok. 3 zł
  3. Obiad: łosoś z sosem jogurtowo-czosnkowym i warzywami na parze – ok. 12 zł
  4. Podwieczorek: pieczone jabłko z cynamonem i powidłami śliwkowymi – ok. 2 zł
  5. Kolacja: Twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem – ok. 3 zł

Jak zatem widać, przykładowe menu dnia wyniesie w przybliżeniu 24 zł. W budżecie nie uwzględniono kosztów napojów. Jest to wersja optymistyczna dziennych wydatków – wykorzystując produkty ekologiczne, z kontrolowanych upraw, koszty te znacznie wzrosną.

Dodatkowo do budżetu żywieniowego warto doliczyć jednorazowy zakup solidnego kubka termicznego, lunchboxa ze sztućcami czy pojemnika na muesli z tworzywa wolnego od BPA.

Aktywność fizyczna

Sport to obowiązkowy punkt dziennego harmonogramu osoby wyznającej zdrowy styl życia. To, co jest istotne w aktywności fizycznej to fakt, że mamy wiele dyscyplin sportu do wyboru. Każda z nich wymaga jednak innego nakładu finansowego, związanego ze sprzętem, strojem, czy miejscem jej wykonywania. Przykładowo, bieganie to niemal bezpłatna aktywność, która wymaga jedynie dobrego ekwipunku, podczas gdy jednorazowa, godzinna gra w squasha to wydatek rzędu 25 złotych (w tym rezerwacja kortu i wypożyczenie rakiety). Sprawy bardziej komplikują się w przypadku klubów fitness czy centrów sztuk walki, gdzie coraz częściej należy wykupić członkowstwo, by brać udział w zajęciach. Wtedy karnet kosztuje minimum 100-120 zł przy umowie wiążącej klubowiczów nawet na rok!

Tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kart typu Multisport, które firmy często oferują swoim pracownikom. Tego rodzaju karty pozwalają na nieograniczone korzystanie z obiektów sportowych za jedyne kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Ci, którzy intensywnie oszczędzają, mogą z powodzeniem ćwiczyć w domu – dzięki możliwościom, jakie daje Internet, każdy trening można wykonać w swoich czterech kątach. Wtedy wystarczy zainwestować jedynie w matę do ćwiczeń (od 30 zł) i zestaw hantli (cena zależy od ilości i ciężaru) oraz piłkę gimnastyczną.

Odzież i sprzęt sportowy

Choć sportowe usposobienie to stan umysłu, ciało każdej osoby aktywnej, zarówno początkującej, jak i zaawansowanej, potrzebuje odpowiedniego komfortu podczas ćwiczeń. Ten mają zapewnić odpowiednie buty (w zależności od dyscypliny – od 150 do 550 zł), dostosowana odzież (cena zależna od rodzaju odzieży i dyscypliny), a także sprzęt (np. rakieta tenisowa – od 99 zł, rower górski – od 450 zł, rolki – od 150 zł). Koszty rzeczy niezbędnych do uprawiania aktywności sportowej są dość wysokie i na początek mogą stanowić poważną pozycję w budżecie.

Nie należy jednak oszczędzać na sportowym ekwipunku, gdyż to on będzie stał na straży komfortu i bezpieczeństwa ćwiczeń. W przypadku, gdy koszty zdrowego stylu życia przeważają nad przychodami, warto zastanowić się na pożyczeniem pieniędzy na początkowe wydatki. Szybka pożyczka gotówka (o jej zaletach przeczytasz na stronie: pozyczkomat.pl) pozwoli na spokojną realizację sportowego planu z możliwością zwrotu należności w dogodnym dla pożyczkobiorcy terminie.

Pielęgnacja i czas dla siebie

Zdrowy styl skłania także do przykucia większej uwagi do pielęgnacji ciała. Ekologiczne kosmetyki do twarzy i ciała (przykładowo, podstawowy krem nawilżający kosztuje 20-180 zł), ziołowe odżywki i olejki do włosów (ceny od kilku do kilkudziesięciu złotych) czy suplementy diety (ceny od kilku złotych w górę) to produkty, które również stały się atrybutem zdrowego stylu życia. Aby jednak nie zrujnować swojego konta, lepiej robić zakupy w sklepie zielarskim niż drogerii, a żywieniowe suplementy odstawić na rzecz mądrej diety.

Warto również pamiętać o odpowiedniej dawce snu, relaksie, czy nawet medytacji, które są doskonałym uzupełnieniem zdrowego stylu życia. Pamiętajmy, że bez inwestycji w odpoczynek i regenerację nawet najlepiej prowadzona dieta i regularny sport nie pozwolą na uzyskanie równowagi fizyczno-psychicznej.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE