Wypadanie włosów – możliwe przyczyny

Wypadanie włosów – możliwe przyczyny

Powody nadmiernego wypadania włosów mogą być rozmaite. Bardzo często okazuje się, że kłopot leży w złej diecie czy nadmiarze stresu i jeśli ciut się postaramy, przywrócimy włosom formę. Niestety, czasami przyczyna może tkwić głębiej, a osłabienie włosów to jeden z objawów choroby.

Nieodpowiednia dieta

Jeżeli nasze codzienne menu nie obfituje w zdrowe i urozmaicone posiłki, najpewniej brakuje nam witamin i minerałów. Na włosy szczególny wpływ ma niedobór żelaza (możliwe, że mamy anemię, ale niekoniecznie), cynku, krzemu, magnezu, nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, aminokwasów oraz witamin: A, E, H, a także witamin z grupy B. Może nam pomóc odpowiednia suplementacja diety. Najlepsze tabletki na wypadanie włosów zawierają biotynę, kwas foliowy, niacynę, witaminę B2, kwasy tłuszczowe, cynk, krzem, witaminę E, prowitaminę A, witaminę F oraz witaminę B6. Jednak przede wszystkim pamiętaj oczywiście o zmianie nawyków żywieniowych. Na włosy wyjątkowo dobrze wpłynie jedzenie dużej ilości warzyw, owoców, orzechów, ryb, jaj, przetworów mlecznych, wątróbki itd.

Stres i przemęczenie

Wypadanie włosów zauważyliśmy niedługo po tym, jak rozpoczął się w naszym życiu stresujący etap? Nerwy, stres, przemęczenie – to kolejne bardzo częste powody, przez które włosy cierpią. W nadmiarze stresu wytwarzają się większe ilości prolaktyny, substancji, która wpływa właśnie na wypadanie włosów. Najlepiej w tej sytuacji wyeliminować źródło stresu lub zminimalizować negatywne emocje. Odżywiaj się zdrowo i zadbaj o regularny wysiłek fizyczny, który odstresuje cały Twój organizm. W wolnej chwili zrelaksuj się w domowym spa, w którym z pewnością znajdzie się miejsce na odżywienie włosów i masaż głowy.

Złe traktowanie włosów

Wielu z nas nie wie, że popełnia błędy w pielęgnacji włosów nawet przy ich myciu. Spłukujemy je wodą o nieodpowiedniej temperaturze, używamy szamponów z parabenami itd. Poza tym włosy są wystawione na ciężką próbę, gdy często je suszymy, farbujemy i obciążamy kosmetykami do stylizacji. Zmniejszmy częstotliwość takich zabiegów, jeśli to możliwe. Nakładajmy na włosy odpowiednie odżywki. Dobrze zrobi im także regularne podcinanie końcówek. Nauczmy się je szanować, zanim zbuntują się i zaczną wypadać. Dbajmy o nie szczególnie latem, kiedy są wystawione na działanie niekorzystnych czynników, takich jak woda morska, wiatr i silne słońce.

Zmiany hormonalne

Przekroczenie 50. roku życia w przypadku mężczyzn, a w przypadku kobiet klimakterium, urodzenie dziecka czy odstawienie doustnej antykoncepcji – to typowe okoliczności, w których zaobserwować możemy nadmierne wypadanie włosów oraz trwale łysienie. Ich powodem jest zachwianie równowagi hormonalnej, co wiąże się z nadmierną produkcją androgenów, w tym testosteronu. Gdy ilość tego ostatniego jest zbyt duża, zamienia się on w aktywne cząstki, które wyniszczają mieszki włosowe.

Choroby

Schorzenia, których objawem jest utrata dużej ilości włosów, mogą dotyczyć skóry głowy. Należą do nich: łuszczyca, grzybica, zapalenie skóry, łupież. Jeżeli nie potrafimy ustalić przyczyny wypadania włosów, nie pomaga zdrowa dieta, ziołowe odżywki i odpowiednia pielęgnacja, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dermatologa. Ten może jednak wykluczyć chorobę skóry głowy, ale zleci badania, które będą miały na celu wykrycie potencjalnych problemów z tarczycą. Nadczynność tarczycy powoduje bowiem łysienie, natomiast przy niedoczynności włosy są słabe i suche, a w rezultacie jest ich coraz mniej.

Zatrucia substancjami chemicznymi

Wbrew pozorom wątek ten nie dotyczy tylko i wyłącznie osób pracujących przy chemikaliach. Może się zdarzyć, że w warunkach domowych zatrujemy się rtęcią, arsenem, talem itd. Objawy takiego zatrucia pojawiają się dopiero po jakimś czasie i należy do nich między innymi wypadanie włosów. W razie podejrzenia zatrucia substancją chemiczną powinniśmy się natychmiast zwrócić do lekarza. Jeśli zaś chodzi o włosy – chociaż wypadnie ich w tym przypadku większość, odrosną po kilku tygodniach.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE