Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniu tarczycy

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniu tarczycy

Ze względu na tak istotną rolę badania tarczycy powinny być wykonywane regularnie – tym bardziej, że zaburzenia w jej funkcjonowaniu z racji na częstotliwość zaliczane są obecnie do chorób cywilizacyjnych. Przeprowadzona we właściwym czasie diagnostyka pozwoli ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i podjąć leczenie na wczesnym etapie choroby.

Na czym polega badanie tarczycy?

Dużą rolę w rozpoznaniu dolegliwości odgrywa lekarz pierwszego kontaktu, który wykonuje badanie krwi, mierzące poziom TSH w organizmie. Hormon tyreotropowy, wydzielany przez przysadkę mózgową, oddziałuje na tarczycę i stymuluje ją do produkcji innych hormonów: tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Przy ich nadmiarze hormonów poziom TSH maleje (nadczynność tarczycy), przy niedoborze – wzrasta (niedoczynność tarczycy). Badanie tarczycy pozwala więc w dużym stopniu ocenić prawidłowe funkcjonowanie gruczołu. W razie wykrytych nieprawidłowości pacjent odsyłany jest na bardziej szczegółowe testy do endokrynologa, który sprawdza m.in. poziom wolnego FT3 (trijodotyroniny) i FT4 (tyroksyny). W przypadku podejrzenia poważniejszych schorzeń zlecane jest także USG tarczycy oraz scyntygrafia.
 

Objawy nieprawidłowości w pracy tarczycy

TSH uznaje się za bardzo czuły hormon, wskazujący zaburzenia pracy tarczycy nawet w przypadku braku jakichkolwiek symptomów choroby. Tym niemniej warto zwrócić uwagę na następujące objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach w działaniu gruczołu:

  • przy nadczynności tarczycy: przyspieszone bicie serca, podwyższona temperatura ciała, nadmierne pocenie się, ból głowy, nerwowość, zaburzenia koncentracji, problemy ze snem, szybka utrata masy ciała, osłabienie mięśni,
  • przy niedoczynności tarczycy: początkowo – problemy z pamięcią i koncentracją, brak energii, ciągłe odczuwanie chłodu; przy poważniejszej postaci choroby – zaburzenia metabolizmu, nieprawidłowa praca nerek, anemia, przybieranie na wadze, blady kolor cery, wypadanie włosów.

W przypadku zauważenia któregokolwiek z wymienionych wyżej objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania podstawowego badania tarczycy.

Ogólnopolska akcja profilaktyczna z diagnostyką chorób tarczycy

Ocenia się, że problemy z tarczycą ma ponad 300 milionów ludzi na całym świecie, choć nawet połowa z nich o tym nie wie. Warto dodać, że pięciokrotnie częściej dotykają one kobiet niż mężczyzn Ponieważ dolegliwości z nimi związane nie zawsze są oczywiste, a same zaburzenia hormonalne – niełatwe do wykrycia, warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne, mierzące poziom TSH w organizmie.

Obecnie taką możliwość oferują laboratoria medyczne DIAGNOSTYKA, które wystartowały z ogólnopolską kampanią „Czy wszystko gra?”. Rejestrując się na stronie akcji, można pobrać bony, uprawniające do ponad 50% zniżki na pakiety badań dla kobiet. Pierwszy z nich obejmuje 15 badań profilaktycznych (w tym badanie TSH), zaś drugi obejmuje testy genetyczne i ukierunkowany jest na profilaktykę nowotworów. Dodatkową zachętą są atrakcyjne nagrody: każda osoba biorąca udział w kampanii, może wygrać 2-osobowy pobyt w luksusowym SPA oraz przeloty widokowe wraz z piknikiem lotniczym! Najważniejszą korzyścią jest jednak oczywiście uzyskanie pełnej informacji o stanie swojego zdrowia oraz uchronienie się przed konsekwencjami groźnych chorób cywilizacyjnych. Podobna kampania, skierowana do mężczyzn, planowana jest na jesień tego roku.

Więcej informacji: https://www.wszystkogra.diagnostyka.pl/
 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE