Pot ma za zadanie chłodzić skórę a wraz z potem z organizmu wydalane są bakterie. Całkowite zahamowanie tego procesu byłoby niewskazane, jednak stosowanie antyperspirantów w większości przypadków jest niezbędne, a szczególnie wtedy, gdy ma się do czynienia z nadmiernym poceniem. Jak rozpoznać taką sytuację?
Higiena to podstawa
Najbardziej narażone na pocenie są miejsca, w których jest utrudniony dopływ powietrza, a więc głównie pod pachami – to tam problem potu i jego nieprzyjemnego zapachu jest najbardziej dotkliwy. Najbardziej przykrą woń czuć po dłuższym czasie. Oczywiście w przypadku upałów czas ten jest krótszy niż na przykład w zimie. Z tego względu podczas lata należy również myć się częściej. Przynajmniej w okolicach, które są najmocniej narażone na powstawanie przykrej woni, czyli właśnie głównie pod pachami.
Ograniczyć pocenie
Na pewno nie jest normalnym zjawiskiem, gdy pod pachami pojawiają się mokre plamy. Taka przypadłość zaś niestety nie jest zarezerwowana tylko w upalne dni – nie brakuje osób, które odczuwają nadmierne pocenie również poza latem, na przykład na skutek stresu. Problemem jest też oczywiście przykry zapach, a używanie skutecznych antyperspirantów to jedyne wyjście, by nie pojawiła się kłopotliwa wilgoć i jeszcze bardziej uciążliwy zapach.
Na rynku znaleźć można bardzo różne antyperspiranty. Chodzi tu nie tylko o ich formę (deo sticki, roll ony, antyperspiranty czy kremy), ale też rodzaje – zapachowe i nie. W przypadku alergików lepszym wyborem będą te drugie, ale jeśli chce się skuteczniej zamaskować zapach potu i cieszyć się świeżością oraz piękną wonią, warto wybrać dla siebie atrakcyjnie pachnący produkt.
Trzeba przy tym pamiętać o ważnej rzeczy – antyperspirant i dezodorant nie są tożsame! Wiele osób sięga po ten drugi produkt, dziwiąc się, że nadal się poci. Tymczasem jego zadaniem jest tylko i wyłącznie nadawanie zapachu. Do hamowania pocenia służą antyperspiranty, a także obecne od niedawna na rynku blokery.
Co, kiedy nic nie pomaga?
Problem nadmiernego pocenia nie jest rzadkością, a stres, jaki to wywołuje, tylko go potęguje. W przypadku, gdy dostępne w drogeriach antyperspiranty nie działają – pachy dalej są mokre i wyczuwalna jest niemiła woń – warto postawić na specjalny preparat z drogerii, który stosuje się raz na kilka dni. Jeśli zaś i to nie pomoże, można skusić się na radykalne rozwiązanie, jakim jest ostrzykiwanie pach toksyną botulinową.
Więcej informacji znajdziesz na: https://febumed.pl/porady/96-Przykry-zapach-spod-pach
A R T Y K U Ł Z E W N Ę T R Z N Y