W jaki sposób nadwaga obciąża twój kręgosłup?

W jaki sposób nadwaga obciąża twój kręgosłup?

Problem dotyczy zwłaszcza układu kostnego człowieka. Prawie każdy pacjent, który leczy się na otyłość, ma poważne kłopoty z kręgosłupem, zwłaszcza odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym. Lekarze apelują, aby zwrócić uwagę w szczególności na osoby w wieku młodym, które bardzo często ignorują problem nadwagi. Mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że ból kręgosłupa może świadczyć o już rozwijającej się chorobie.

Wpływ nadwagi na kręgosłup

Nasze plecy nie tolerują nadwagi. Nie dotyczy to tylko układu stricte kostnego, stawów międzykręgowych, ale przede wszystkim całego aparatu stabilizującego kręgosłup, czyli aparatu więzadłowo-torebkowego i mięśniowego. Zwiększenie wagi ciała o parę kilogramów powoduje zwiększenie obciążeń, jakie przenoszą się na dolny odcinek pleców, szczególnie na lędźwiowy i lędźwiowo-krzyżowy. Otyłość przez wielu lekarzy podawana jest jako jedna z głównych przyczyn dyskopatii i ograniczenia ruchomości w stawach.

Aparat mięśniowy, który kontroluje i stabilizuje nasz kręgosłup, to w pewnym sensie równowaga między mięśniami brzucha a mięśniami grzbietu. Mówiąc najprościej, jeśli zmagamy się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha – równowaga mięśniowa zostaje zaburzona. Objawia się to poważnymi i znacznymi przeciążeniami w okolicach dolnych partii kręgosłupa, co z kolei prowadzi do zwiększenia ryzyka problemów związanych z krążkiem międzykręgowym, przyspieszeniem zmian zwyrodnieniowych, szczególnie w stawach międzykręgowych.

Nadwaga nie tylko będzie przyczyniać się do obciążeń kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz lędźwiowo-krzyżowym wynikających z patologii stawów międzykręgowych, lecz także do problemów związanych z konfliktem krążkowo-korzeniowym i rwą kulszową. 

Wszelkie dolegliwości bólowe są ściśle powiązane z nadmiarem kilogramów u pacjenta. Z tego względu nieleczona otyłość będzie doprowadzać człowieka do powolnego kalectwa, gdyż stawy oraz kręgosłup nie poradzą sobie z ogromnym obciążeniem. Każdy zrzucony kilogram wpłynie korzystnie na poprawę funkcji stawów i mięśni kręgosłupa.

Fizjoterapia w walce z bólem

Osoby z nadwagą, którym dokucza uporczywy ból kręgosłupa, powinny poddać się zabiegom z zakresu fizjoterapii oraz rehabilitacji. Na zmniejszenie i eliminację dolegliwości bólowych zaleca się fizjoterapię i stosowane przy niej metody lecznice, na przykład hydroterapię, fizykoterapię, kinezyterapię, masaż manualny, kinesiotaping i inne. Fizykoterapia wykorzystuje działanie bodźców zewnętrznych, m.in. prądu, światła, pola magnetycznego, lasera czy temperatury zimnej i ciepłej. Z kolei dzięki kinezyterapii szybciej odzyskamy kontrolę nad osłabionymi mięśniami kręgosłupa. Leczenie ruchem to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod, która pozwoli pacjentowi szybciej wrócić do sprawności.

W procesie rehabilitacji specjaliści korzystają także ze sprzętu, takiego jak: piłki, materace, trampoliny, taśmy, rollery, dzięki którym zwiększymy efektywność i bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Sprawdzonych fizjoterapeutów i rehabilitantów znajdziemy na przykład w Centrum Diagnostyki Medycznej Multi Med w Warszawie. Pamiętaj, że długotrwały i nasilający ból kręgosłupa przyczynia się do jego poważnych schorzeń i promieniuje na pozostałe części ciała. Z tego względu powinniśmy szczególnie dbać o stan naszych pleców w każdym wieku poprzez prawidłowe żywienie oraz dostosowaną do naszej wydolności aktywność fizyczną.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wyniki Badań Krwi: jak je odczytywać?
Podróże: jak je odbywać niskim kosztem?
Zdrowy Sen: czy można się go nauczyć?
Kichanie: przyczyny
Potrawy Z Zielonymi Warzywami: sprzawdź przepisy