Nie można oczekiwać, że ból minie samoistnie. Należy działać, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, ponieważ z czasem ból będzie się nasilać. W pewnym momencie może on być tak duży, że uniemożliwi on nam normalne funkcjonowanie. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki.
Jak i gdzie ćwiczyć?
Poniżej postaram się opisać jak powinny wyglądać ćwiczenia, mające na celu zmniejszenie dolegliwości w okolicy kręgosłupa. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ćwiczenia nie mogą nasilać bólu. Muszą być też one dostosowane do naszych możliwości. Ćwiczenia powinny być wykonywane rytmicznie, płynnie i w wolnym tempie. W czasie tego rodzaju treningu nie można się forsować. Należy zadbać, by pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami był czas na odpoczynek. Przerwy powinny być dostosowane do naszych potrzeb.
Odpowiednie rezultaty można osiągnąć, jeśli zajęcia są powtarzane regularnie przynajmniej trzy lub cztery razy w tygodniu. Pojedyncza sesja treningowa musi trwać około dwudziestu minut. Ćwiczyć można zarówno w klubie fitness, jak i we własnym domu. Decydując się na wykonywanie ćwiczeń w zaciszu własnego mieszkania, należy szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Sypialnia czy salon nie są pomieszczeniami przystosowanymi do takich celów, dlatego należy trenować z dala od sprzętów domowych i mebli. Warto też zaopatrzyć się w dobrej jakości matę gimnastyczną. Odpowiednie przyrządy do ćwiczeń poprawiają nie tylko bezpieczeństwo, ale również efektywność ćwiczeń.
Ćwiczenia z obciążeniem
Podstawowym celem ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni pleców. Służą temu głównie ćwiczenia z obciążeniem. Jeśli mamy zamiar trenować w domu, warto zaopatrzyć się na przykład w zestaw hantli. Są to proste i dość tanie przyrządy do ćwiczeń, z pomocą których można wykonać wiele rożnych ćwiczeń.
Plan treningowy powinien obejmować takie ćwiczenia, które wzmacniają przede wszystkim mięśnie barków, ramion i karku. Jest to bardzo istotne, ponieważ to właśnie one są najbardziej obciążone w czasie wykonywania codziennych obowiązków. Partiami ciała wymagającymi szczególnej uwagi są także odcinek krzyżowy kręgosłupa oraz okolice łopatek. Są one najbardziej narażone na uraz w czasie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Należy pamiętać też o tym, że ćwiczenia z obciążeniem nie tylko pozwalają wzmocnić mięśnie, ale również są świetnym sposobem na rozładowanie stresu i rozluźnienie spiętego organizmu.
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY