Soczewki kontaktowe – nosić czy nie?

Soczewki kontaktowe – nosić czy nie?

Soczewka kontaktowa to nic innego, jak cienka, delikatna powłoka nakładana bezpośrednio na rogówkę oka, która pomaga korygować wady wzroku. Soczewki kontaktowe stają się dziś coraz popularniejszą formą radzenia sobie z problemami ze wzrokiem i choć szczególną popularnością cieszą się wśród młodych, aktywnych ludzi, obecnie coraz częściej sięgają po nie również osoby dojrzalsze. I choć teraz można dobrać soczewki do niemal każdej wady wzroku (nawet do astygmatyzmu, co kiedyś było niemożliwe), specjaliści szacują, że istnieje jednak ok. 5% ludzkości, która nie będzie mogła soczewek nosić nigdy. Dlaczego? Jakie są wady i zalety noszenia soczewek, a jakie przeciwwskazania do ich noszenia?

Zalety soczewek kontaktowych

  • wygoda – nie trzeba nosić okularów, które przeszkadzają w uprawianiu wielu sportów; można prowadzić aktywny tryb życia,
  • zwiększone pole widzenia – w okularach dobrze widzi się tylko dany, wydzielony przez szkła fragment rzeczywistości,
  • lepsza samoocena pacjenta – osoby noszące soczewki często przyznają, że czują się w nich bardziej atrakcyjnie niż wtedy, gdy są w okularach.

Wady soczewek kontaktowych

  • mogą powodować suchość oka – niestety jest to bardzo częsta przypadłość występująca u osób noszących soczewki kontaktowe, stosuje się na nią specyfiki niwelujące uczucie suchości,
  • nie można ich nosić w każdych warunkach – przeszkodą może być np. w silnie klimatyzowane pomieszczenie,
  • łatwo można je zgubić – soczewki po zdjęciu trzeba od razu chować do odpowiedniego pojemnika, aby się nie zgubiły i nie zabrudziły.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Choć może się wydawać, że noszenie soczewek kontaktowych jest idealnym rozwiązaniem dla niemal wszystkich osób z wadą wzroku, niestety, soczewki nie są dostępne dla każdego. Soczewek zdecydowanie nie powinny bowiem nosić osoby, którym zdarza się zapalenie spojówek, czy zespół suchego oka. Ponadto, osoby z problemami hormonalnymi noszenie soczewek muszą konsultować nie tylko z okulistą, ale i endokrynologiem, który może podjąć ostateczną decyzję. Soczewki nie są również polecane osobom z chorobami układu odpornościowego oraz cukrzykom. Soczewek nie powinny też nosić osoby pracujące w zapylonych pomieszczeniach oraz dzieci.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE