Na rynku jest dostępny szeroki wybór soczewek kontaktowych. Warto przed zakupem dowiedziec sie nieco więcej na ich temat.
Kiedy soczewki kontaktowe sprawdzą się najlepiej?
Uważa się, że po soczewki powinni sięgnąć astygmatycy, których wada wzroku polega na zaburzonej symetryczności rogówki. Rogówka u takich osób nie ma okrągłego kształtu. Najczęściej chorobę tę objawia nieostre widzenie, mrużenie oczu, czy bóle głowy.
Do leczenia astygmatyzmu stosuje się specjalne soczewki toryczne, które posiadają inną konstrukcję od tradycyjnych (sprawdź ofertę dostępną na stronie https://coopervision.pl/). Taka soczewka pozwala niwelować skutki uboczne wspomnianej choroby, czyli np. odczucie nieprzyjemnego napięcia oraz tzw. suchość oka.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe poleca się osobom z wadą od +/- 6 dioptrii, również jeśli w obu oczach wada wzroku różni się o więcej niż 3 dioptrie. Specjaliści zalecają także stosowanie soczewek przy dużych wadach wzroku, nadwzroczności oraz krótkowzroczności. Do leczenia innych wad stosuje się:
- soczewki sferyczne, które korygują wady od -25D do +25D;
- soczewki asferyczne, które zapewniają lepszą ostrość widzenia (także wtedy, gdy soczewka nieco się przesunie);
- oraz soczewki progresywne rekomendowane dla osób starszych.
Zalety soczewek kontaktowych
Soczewki są po prostu znacznie wygodniejsze od okularów. Są bardzo chętnie wybierane przez osoby aktywne, ponieważ można je zakładać podczas sportu, bez obawy o ich zniszczenie lub parowanie. Soczewki o przedłużonym czasie noszenia nie wymagają zakładania codziennie rano i zdejmowania wieczorem. Można je nosić przez kilka dni. Szeroki asortyment nowoczesnych soczewek pozwala na wybranie idealnego modelu.
A R T Y K U Ł Z E W N Ę T R Z N Y