Naturalna ochrona Twojego ogródka

Naturalna ochrona Twojego ogródka

Postanowiłeś założyć przydomowy ogródek, by cieszyć się własnymi owocami i warzywami? Świetny pomysł! Tyle że nie tylko Ty tak uważasz – dziesiątki owadów i pasożytów tylko czekają na to, żeby odebrać Ci rezultaty ciężkiej pracy. Na szczęście możesz się przed nimi uchronić i to w zupełnie naturalny sposób – wystarczy zasiać w ich pobliżu odpowiednie rośliny.

Poszczególne szkodniki i sposoby walki z nimi

  • Mszyce – to niezwykle uporczywe szkodniki, z którymi na szczęście powinno poradzić sobie wiele roślin. Są to m.in. czosnek, cząber ogrodowy, kolendra, nasturcje i nagietki (ostatnie dwie rośliny przyciągają na siebie mszyce z innych roślin).
  • Mrówki – do walki z nimi możemy wykorzystać np. lawendę, tymianek, czosnek lub miętę.
  • Szara pleśń – to jeden z największych wrogów truskawek: jego niekontrolowane rozprzestrzenianie się może pozbawić nas nawet połowy owoców! Atakuje również fasolę, pomidora, sałatę, winogrona, porzeczki i maliny. Najlepszy do walki z nią jest czosnek.
  • Mączniak – to kolejny, po szarej pleśni, grzyb, przed którym powinien uchronić nas czosnek.
  • Ślimaki – jedna z największych zmór amatorów ogrodnictwa. Aby się przed nimi uchronić, warto posiać rzeżuchę, czosnek, cebulę, majeranek, tymianek lub szałwię. Zrezygnujmy natomiast zupełnie z bukszpanu, który ślimaki wyjątkowo lubią.
  • Piętnówka kapustnica, bielinek kapustnik – aby uchronić przed nimi swoją kapustę, zasiej w jej towarzystwie szałwię lub tymianek.

Kiedy jest już za późno na profilaktykę i szkodniki zdążyły zaatakować nasz ogródek, zdecydowanie lepiej sprawdzi się przygotowanie preparatów z wymienionych roślin i zastosowanie ich bezpośrednio na zaatakowanych warzywach i owocach.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE