Mrówki w mieszkaniu – jak się ich pozbyć?

Mrówki w mieszkaniu – jak się ich pozbyć?

Jednym z uroków ciepłych miesięcy są wszędobylskie owady. Choć ich obecność jest nieunikniona – a najczęściej również bardzo potrzebna – są granice, których przekraczać nie powinny. Jedną z nich jest próg naszego mieszkania. Mrówki (przede wszystkim faraonki, choć zdarzają się i inne gatunki), to jedna z naszych najczęstszych zmór, jeśli chodzi o niechcianych lokatorów naszych mieszkań i domów. Poniżej podpowiadamy, jak się przed nimi uchronić, a jeśli już się u nas zadomowią – jak z nimi walczyć.

Jak zapobiegać pojawianiu się mrówek w mieszkaniu?

  • Usuwając (np. poprzez zagipsowanie) otwory, przez które mrówki mogą dostać się do mieszkania.
  • Trzymając jedzenie zamknięte w szczelnych opakowaniach i pojemnikach i dbając o to, by na blatach, w szafkach czy na podłodze nie pozostawały żadne okruchy czy resztki spożywcze.
  • W przypadku wystąpienia problemu w okolicy (np. u sąsiadów) – spryskując odpowiednimi środkami chemicznymi potencjalne drogi, jakimi mrówki mogłyby dostać się do środka.
  • Regularnie wyrzucając śmiecie (najlepiej raz na 1-2 dni).

A co, jeśli jest już za późno? Masz dwa wyjścia: próbować walczyć z mrówkami domowymi sposobami (jeśli mrówki dopiero się pojawiły i nie ma ich jeszcze zbyt dużo) lub z pomocą środków chemicznych (kiedy domowe metody nie wystarczają). Na samym początku musisz je jednak poobserwować i znaleźć miejsca, przez które dostają się do mieszkania. Tylko wtedy będziesz mógł rozpocząć skuteczną walkę.

Jakie są domowe sposoby walki z mrówkami?

  • Ocet – działa na mrówki odstraszająco. Jeśli rozpoznałeś miejsce, które jest dla nich furtką do Twojego mieszkania, przetrzyj je szmatką nasączoną octem lub rozłóż w nim waciki octem nasączone.
  • Przyprawy (cynamon, sól, pieprz) oraz świeże zioła (mięta, tymianek, lawenda). Posyp nimi trasę wędrówek niechcianych szkodników (pamiętaj o zachowaniu środków ostrożności, jeśli w Twoim domu są małe dzieci lub zwierzęta).
  • Sok z cytryny. Natrzyj nim miejsca, w których najczęściej natykasz się na mrówki.
  • Roztwór wody i płynu do mycia naczyń (proporcja 3:1). Spryskaj nim miejsce, przez które mrówki dostają się do mieszkania, oraz ich trasy wędrówek.

Jeśli to nie pomoże, pozostają środki chemiczne (dostępne chociażby w sklepach chemicznych, a nawet w większych drogeriach czy hipermarketach) lub dezynsekcja. Przy samodzielnym wyborze środków chemicznych należy jednak pamiętać o ich możliwych szkodliwych skutkach dla ludzi i środowiska.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE