Jak usunąć pleśń ze ściany?

Jak usunąć pleśń ze ściany?

Ostatnie badania pokazują nawet, że kto ma czyste powietrze w domu czuje się bardziej zadowolony z życia i pełen energii. Jak zatem walczyć z pleśnią w domu?

Od czego zacząć?

Na grzyb i pleśń w mieszkaniach skarży się do drugi Polak. Z europejskiego badania „Barometr zdrowych domów 2016” przeprowadzonych pod okiem socjologów z Uniwersytetu Humbolta w Berlinie, politechniki z Darmstadt i polskich naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wynika, że nasi rodacy mają świadomość złych skutków zdrowotnych pleśni w domu i ze złą jakością powietrza wiążą swój brak motywacji do podejmowania różnych działań, spadek energii czy takie konsekwencje zdrowotne, jak: katar sienny, bóle głowy, astma czy alergiczny nieżyt nosa.

– Pierwszym krokiem walki z pleśnią jest usunięcie przyczyn pojawienia się wilgoci, czyli w zależności od źródła występowania problemu, izolacja fundamentów i piwnic, uszczelnienie okien, balkonu, tarasów, dachu. Niezbędne może być też ocieplenie ścian, usprawnienie systemu wentylacji, a także osuszenie pomieszczenia np. przez wstawienie osuszaczy. To niezbędne działania przed zastosowaniem środków grzybobójczych – mówi ekspert ze sklepu chemik24.p.

Niezbędne czyszczenie

W sklepach z chemią budowlaną można znaleźć szeroką ofertę środków do usuwania pleśni. Ich skuteczność jest bardzo duża, ale przed ich użyciem niezbędne jest dokładne oczyszczenie ściany, spoin między płytkami czy powierzchni pod tapetą. W tym celu przydadzą się gąbki, zdrapki, druciane szczoteczki. Środki do usuwania pleśni mają płynną formę i można nimi usuwać pleśń i jej resztki z farb, tynku, muru, uszczelek, fug pomiędzy płytkami, powierzchni z tworzyw sztucznych i karton-gipsu. – Najwygodniej jest kupować preparaty grzybobójcze od razu ze spryskiwaczem, bo ułatwia to ich aplikację. Środki pleśniobójcze mają z reguły intensywny zapach i działają agresywnie, więc przy ich stosowaniu trzeba zakładać ochronne rękawice i dobrze wywietrzyć pomieszczenie. – dodaje ekspert z chemik24.pl

Skuteczne preparaty pleśniobójcze

Do usuwania pleśni, grzybów, glonów i bakterii przeznaczonych jest naprawdę wiele produktów. Najpopularniejszymi i zarazem najlepiej działającymi są:

  • Preparat pleśniobójczy Pufas. Jest to płyn sprzedawany w butelce o pojemności 0,5 l, w komplecie ze spryskiwaczem, od razu gotowy do użycia. Wyróżnia się natychmiastową skutecznością. Wystarczy zaaplikować go na zapleśniałą powierzchnię z odległości 5-10 cm i po upływie 30 minut wytrzeć ściereczką.
  • Przy remontach i naprawach trzeba też pomyśleć o odpowiednim zaimpregnowaniu powierzchni np.: preparatem Sikagard. Jest on przeznaczony do betonu, żelbetu, konstrukcji ceglanych i innych materiałów mineralnych. W ten sposób powstaje powłoka hydrofobowa, która nie ma wpływu na paroprzepuszczalność, ani wygląd izolowanej powierzchni.

Usunięcie pleśni w domu jest konieczne, by zapewnić sobie przyjazne i zdrowe mieszkanie. Wilgotne ślady, nieprzyjemny zapach to sygnały alarmowe, których nie można lekceważyć. Na szczęście pleśń w domu nie jest problemem nie do pokonania, bo stosowanie preparatów pleśniobójczych pozwala się z nim uporać szybko i skutecznie.

A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Plamy Z Kawy: jak się ich pozbyć?
Materac: gwarantem zdrowego snu
Montaż Rolet: prostsze niż myślisz
Świąteczne Wydatki: jak zaoszczędzić na święta?
Oświetlenie Wnętrza: poznaj oryginalnych 10 pomysłów
Drewniany Kinkiet: nowy trend wnętrzarski