Jak zapobiec powstawaniu zmarszczek?

Jak zapobiec powstawaniu zmarszczek?

Z biegiem czasu nasza skóra nieuchronnie się starzeje. Niekiedy zdarza się, że pierwsze zmarszczki pojawiają się na niej u nawet dwudziestokilkuletnich kobiet. Co robić, aby zapobiec ich powstawaniu? Dowiecie się poniżej.

Zapomnij o genach i… weź się do roboty

To pierwsza i najważniejsza zasada, gdy mowa o tym, jak dbać o swoją skórę. Często powtarza się nam bowiem błędne przekonanie, że to, jak będziemy się starzeć mamy zapisane w genach i z całą pewnością będziemy wyglądać tak, jak nasze mamy. Nic bardziej mylnego. Z przeprowadzanych wielokrotnie badań wynika bowiem, że geny na nasz proces starzenia wpływają tylko w 30%, natomiast pozostałe70% tego, jak wyglądamy w „dojrzałym” wieku zależy od naszego trybu życia. Dlatego, zamiast narzekać na geny, warto po prostu się za siebie wziąć.

Chroń skórę przed działaniem słońca

Na proces starzenia się komórek skóry i powstawania zmarszczek w dużej mierze wpływają promienie słoneczne. Aby więc móc cieszyć się młodą skórą przez długi czas, zawsze pamiętajmy o dobrym kremie z filtrem UV. W słoneczne dni, nie zapominajmy również o niezastąpionych okularach przeciwsłonecznych, które uchronią nasze oczy od powodującego „kurze łapki” mrużenia.

Dostarczaj sobie przeciwutleniaczy i witamin

Proces starzenia skóry spowalniają tzw. antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze oraz witaminy. Gdzie je znaleźć? Przede wszystkim w kuchni! Prawdziwym bogactwem antyoksydantów i witamin są głównie owoce i warzywa, których co najmniej 5 porcji powinno się spożywać codziennie. Dobrym źródłem przeciwutleniaczy jest też zielona herbata, która nie tylko zapobiega powstawaniu zmarszczek, ale pozwala też gubić zbędne kilogramy. Podczas batalii o piękną skórę nie zapomnijmy jednak o zdrowym rozsądku. Zielona herbata pita w nadmiarze, może bowiem prowadzić do poważnych chorób układu pokarmowego.

Uważaj na mimikę

Do powstawania zmarszczek na twarzy w dużej mierze przyczyniają się codziennie wykonywane przez nią ruchy. Aby zapobiec procesowi powstawania nieestetycznych linii na skórze szczególnie ważne jest to, by zbyt często nie marszczyć czoła i brwi, a także nie rozciągać skóry pod oczami, np. podczas zupełnie przyziemnych czynności, jak wpuszczanie do oczu kropli. Jeśli mamy problemy z widzeniem, zawsze pamiętajmy o okularach lub soczewkach, bo nadwerężanie wzroku i związane z nim ruchy gałek ocznych, a także marszczenie twarzy, również może przyczyniać się do powstania zmarszczek wokół oczu.

Świetnym sposobem na zapobieganie zmarszczkom na twarzy jest także jej codzienny masaż oraz systematyczne ćwiczenia.

Używaj kremów

Aby skóra była napięta i pozbawiona zmarszczek, jak najwcześniej trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie dla jej potrzeb kremy. Pierwszym i najważniejszym jest krem nawilżający. Często zdarza się bowiem, że pierwsze zmarszczki dopadają nas w bardzo młodym wieku ze względu na to, że skóra jest odwodniona i nieodpowiednio pielęgnowana. Dla osób, które zmagają się właśnie z tym problemem, polecamy kremy nawilżające z dodatkiem witaminy C i retinolu, które zapobiegną powstawaniu kolejnych nieestetycznych linii na skórze.

Pamiętajmy również o tym, aby jak najwcześniej zacząć używać kremu przeciwzmarszczkowego. Mity mówiące, że nasza skóra pod jego wpływem „się rozleniwi” schowajmy na dno szafy. Pamiętajmy również, że o tym, czy kosmetyk nadaje się do naszej skóry nie decydują zapewnienia producenta, ba, nawet oznaczenia wieku na opakowaniu, ale jego skład. Jeśli więc stan naszej skóry wymaga składników, które stosuje się w kremach np. dla starszej grupy wiekowej, nie wahajmy się ich używać.

Regularnie się wysypiaj

Sen to najlepszy kosmetyk. Nasza cera nigdy nie jest tak promienna, jak po zdrowo przespanej nocy. Dlatego, w ramach zapobiegania zmarszczkom i po prostu, dla własnego zdrowia, starajmy się nie zarywać nocy i regularnie się wysypiać.

Rzuć palenie

Palenie papierosów sprawia, że skóra szybciej się starzeje, przez co prędzej pojawiają się na niej szpecące zmarszczki. Na domiar złego nikotyna i substancje smoliste zawarte w papierosach sprawiają, że skóra palących osób jest niedotleniona i wygląda na szarą, suchą i zmęczoną. Dlatego, aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek, pożegnaj papierosowy nałóg raz na zawsze!

Unikaj problemów

Problemy, problemy, gdyby tak łatwo dało się ich uniknąć… to wszystkie wyglądałybyśmy pięknie i młodo. Z badań przeprowadzanych na bliźniaczkach wynika bowiem, iż te z nich, które były w szczęśliwych związkach małżeńskich lub były wdowami wyglądały młodziej od swoich rozwiedzionych sióstr. Sytuacja powtórzyła się również, gdy zbadano bliźniaczki przyjmujące leki antydepresyjne oraz ich siostry, które takich medykamentów nigdy nie brały. Stąd też wysnuto wniosek, że pozytywne nastawienie do życia oraz unikanie nieprzyjemnych sytuacji przedłuża młody wygląd skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Śluz Ze ślimaka: właściwości i zastosowanie
Peeling Twarzy: który wybrać?
Peeling: jak dobrać odpowiedni?
Rozszerzone Naczynia Krwionośne: jak dbać o cerę naczynkową?
Maska Do Twarzy: zadbaj o odpowiednie nawilżenie twarzy
Woda Termalna: właściwości i zastosowanie