Meble i rośliny na balkon – jakie wybrać?

Meble i rośliny na balkon – jakie wybrać?

Mieszkając w bloku, balkon może stać się dla nas prawdziwą oazą i substytutem ogrodu. Dowiedz się, jak możesz osiągnąć taki efekt.

Funkcjonalny balkon

Balkon jest dodatkową przestrzenią, z której najintensywniej korzystamy w czasie ciepłych, pogodnych dni. Jeśli pozwala na to jego powierzchnia, możemy stworzyć na nim kącik wypoczynkowy, w którym chętnie będą spędzać czas wszyscy domownicy.

O funkcjonalności balkonu decyduje w pierwszej kolejności jego wyposażenie – najważniejsze elementy to wygodne i praktyczne meble. Które z nich sprawdzą się na balkonie najlepiej?

Meble na balon – jak je wybrać?

Dobór mebli balkonowych będzie uzależniony przede wszystkim od wielkości samego balkonu. Najczęściej jednak nasze poszukiwania zawęzimy do zestawów lekkich i kompaktowych.

Bardzo ważną kwestią będzie też możliwość łatwego składania poszczególnych elementów zestawu. Dzięki temu łatwej zabezpieczymy meble na zimę i przechowamy je do kolejnego sezonu.

wp-3-meble-i-rosliny-na-balkon-jakie-wybrac-1.jpg

A z jakich części powinien składać się komplet mebli na balkon? Przede wszystkim ze stołu – jego obecność będzie niezbędna, jeśli planujemy w ogrodzie wypoczywać przy kawie, spożywać posiłki albo pracować.

Pamiętajmy także o krzesłach – najwięcej komfortu zapewnią nam te z regulowanymi oparciami. Kilka krzeseł możemy zastąpić też niewielką ławeczką, którą ustawimy wzdłuż ściany. A jeśli urządzamy balkon wyłącznie dla siebie, do stołu dobierzmy np. jeden wygodny fotel.

Podczas wyboru mebli balkonowych pamiętajmy też, by stawiać na jakość – powinny być one wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych bądź zabezpieczonych przed nimi odpowiednimi środkami.
 

Jakie rośliny wybrać na balkon?

Dla osób tęskniących za zielenią możliwość uprawy roślin na balkonie jest miłą perspektywą. W aranżacjach balkonów największą popularnością cieszą się kwiaty jednoroczne – zasadzone w skrzynkach balkonowych i zawieszone na balustradzie balkonu kwitną bujnie i długo, bo aż do przymrozków. Surfinie, lobelie czy pelargonie to jednak niejedyne rośliny możliwe do uprawy na balkonie.
 

wp-3-meble-i-rosliny-na-balkon-jakie-wybrac-2.jpg

W uprawie doniczkowej sprawdzą się także niewielkie krzewy iglaste i liściaste (np. tuje, cisy, bukszpany) lub pięknie kwitnące azalie czy hortensje. Nie zapominajmy także o pnączach, które osłonią naszą prywatna przestrzeń prze wzorkiem sąsiadów, a także zasłonią przed silnym wiatrem i kurzem.

Zielnik i warzywnik na balkonie

Kwietnik wykonany z palety czy regał wypełniony donicami dają nam możliwość ciekawego i modnego urządzenia balkonu. Co więcej, możemy uprawiać w nich nie tylko rośliny ozdobne, ale i użytkowe – balkon jest idealnym miejscem na stworzenie niewielkiego zielnika, a nawet warzywnika. Z powodzeniem wyhodujemy tu własną bazylię, oregano, miętę czy tymianek, a także pomidorki koktajlowe lub roszponkę.

Na balkonie sprawdzą się różne gatunki roślin, pod warunkiem, że dobierzemy je odpowiednio do warunków panujących na balkonie (głównie poziomu nasłonecznienia). Im będzie ich więcej, tym łatwiej stworzymy iluzję prawdziwego ogrodu. O aranżacji balkonu przeczytacie również w artykule Jak urządzić balkon w bloku?

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Łóżka Dla Dzieci: dwa czy jedno piętrowe?
Wiosenne Porządki: przydatne wskazówki
Wybór Dywanu: prosty sposób na odmianę wnętrza
Lodówka: jak o nią dbać, aby służyła przez lata
Hamak Do Domu: jaki wybrać?
Dywan: wzbogaci Twoje wnętrze