Jak rozpoznać i leczyć biegunkę u niemowlaka?

Jak rozpoznać i leczyć biegunkę u niemowlaka?

Biegunka u niemowlaka może być niebezpieczna. Odwodnienie, będące następstwem długotrwałej biegunki, może prowadzić do niedokrwienia mózgu lub nerek. Na szczęście, w większości przypadków, rodzice z pomocą odpowiedniej diety mogą samodzielnie wyleczyć maluszka.  

Przyczyny biegunki u niemowlaka

Jeśli maluszek wypróżnia się częściej niż normalnie, a jego stolce mają płynną lub półpłynną konsystencję, to dziecko z pewnością ma biegunkę. Gdy podczas biegunki u niemowlaka rodzice zauważą w kale obecność ropy, krwi lub śluzu, to należy od razu udać się do pediatry, który zdiagnozuje przyczynę choroby i zaleci odpowiednie leczenie lub skieruje dziecko na leczenie szpitalne. Wskazania do wizyty u lekarza to także odwodnienie oraz wymioty. Najczęstsze przyczyny niemowlęcych biegunek to:

  • zakażenia wirusowe. Dziecko może nabawić się infekcji np. w żłobku. Biegunce towarzyszą wymioty, podwyższona temperatura ciała i ból brzucha,
  • zakażenia bakteryjne,
  • choroby układu pokarmowego (np. alergia pokarmowa),
  • zatrucie pokarmowe,
  • przyjmowanie antybiotyków (które rozregulowują działanie flory bakteryjnej żołądka).

Jeśli biegunce u niemowlaka nie towarzyszą inne niepokojące objawy (brak apetytu, ciągły płacz, popękane usta i mała ilość oddawanego moczu będące objawem odwodnienia), to rodzice mogą maluszka leczyć samodzielnie w domu. Wizyta u lekarza będzie konieczna, jeśli biegunka nie ustąpi lub pojawią się niektóre z wymienionych wyżej objawów.

Biegunka u niemowlaka – jak karmić i poić maluszka?

Niemowlę, które ma biegunkę, powinno dostawać taką samą ilość jedzenia co zwykle. Podczas biegunki u niemowląt można zmienić częstotliwość posiłków i podawać choremu maluszkowi częściej mniejsze porcje. Nie należy przerywać karmienia piersią. Gdy dieta dziecka została już poszerzona, to warto na czas choroby odstawić wszystkie produkty mleczne. Gotowe posiłki z warzywami i delikatnym mięsem są jak najbardziej wskazane. Nie należy też rezygnować z kaszek – trzeba jednak wybierać te bezmleczne. W walce z biegunką u niemowlaków polecane jest mleko modyfikowane Humana HN z oferty http://humana-baby.pl/produkt/humana-hn-mleko-modyfikowane-w-proszku-przeciw-biegunkom-300-g/. Jest to specjalistyczny preparat przeciwko biegunkom. Można go podawać jako posiłek płynny z butelki lub w postaci kaszki. Niska zawartość laktozy, obecność probiotyków i dodatek bananów pomagają maluszkowi odbudować florę bakteryjną żołądka, usunąć toksyny i znormalizować kupkę. Podczas biegunki ważne jest też podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów. Wskazane są różne herbatki dla niemowląt. Lekarz może też zalecić podawanie niemowlakowi elektrolitów, które pomogą w nawodnieniu osłabionego organizmu.

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE