Do kiedy i jakie mleko modyfikowane podawać niemowlęciu?

Do kiedy i jakie mleko modyfikowane podawać niemowlęciu?

Wszyscy wiemy, że są sporządzone w taki sposób, aby jak najbardziej przypominały naturalny pokarm matki. Nie można go gotować, gdyż traci w ten sposób swoją naturalność, cenne składniki i witaminy. Czasami jest to jedyna możliwość odżywiania noworodka, szczególnie w sytuacjach, gdy matka nie może karmić swojego dziecka piersią. Małe dziecko nie jest w stanie jeszcze przyswajać mleka krowiego, więc to zwykle dla najmłodszych wytwarza się mleko modyfikowane. Na etapie produkcji miesza się mleko krowie, aby upodobnić go do naturalnego mleka matki.

Jakie mleko podawać małemu dziecku?

Odpowiedź nie jest łatwa ani jednoznaczna. Jednym z kryteriów wyboru może być wiek dziecka. Mieszanki są oznaczane odpowiednimi cyframi. Im cyfra jest niższa, tym młodszy wiek dziecka. W wyniku rozwoju technologii na rynku pojawiło się mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci ze stwierdzoną alergią pokarmową. Mleko to jest oznaczane symbolem HA. Mleko modyfikowane może też łagodzić kolkę dziecięcą lub wzdęcia, które są znaną zmorą rodziców. Zawiera ono mniej laktozy i więcej błonnika, który wpływa na konsystencję stolca.

Inne rodzaje mleka modyfikowanego są oznaczone symbolami:

  • AR – to mieszanka antyrefluksowa, przeciw ulewaniu;
  • R lub GR – wyjątkowo sycąca mieszanka dla niemowląt z dużym apetytem (może być podawana w nocy),
  • Bio – ten dopisek informuje o tym, że to mleko powstało w gospodarstwie ekologicznym, w którym krowy były karmione karmą certyfikowaną.

 

Jak podawać mleko?

Jeżeli decydujemy się podawać naszemu maluchowi mleko modyfikowane, należy stopniowo zrezygnować z karmienia piersią. Trzeba być świadomym tej decyzji, bo później nie można się wycofać. Jak należy je podawać? Oczywiście, zgodnie z zaleceniami producenta. Trzeba sprawdzić temperaturę podania, ilość produktu na daną porcję i sposób przygotowania mleka.

Lekarze zalecają, aby w drugim roku życia nie zaprzestawać podawania mleka modyfikowanego. Maluch często nie daje sobie rady z przeżuwaniem i gryzieniem, więc idealnym rozwiązaniem wydaje się podanie tego produktu. W drugim, a nawet trzecim roku nadal warto podawać mleko modyfikowane, które jest wzbogacone o cenne składniki, t. j. żelazo, cynk czy jod.

Jak długo podawać mleko modyfikowane?

Nie ma ograniczeń. Dietetycy i lekarze wręcz zalecają jak najdłuższe podawanie produktu. Gdy dziecko kończy trzy lata, jego dieta przypomina zbilansowaną dietę dorosłego człowieka. Może jeść praktycznie wszystko. Jeżeli rodzice podejmą taki wybór, można zacząć podawać dziecku mleko krowie. A jeśli nasza pociecha rozsmakowała się w mleku modyfikowanym, można nadal je podawać, tak długo, jak będzie mieć na to ochotę. Należy jednak pamiętać, że nie należy mieszać dwóch rodzajów mleka ani tym bardziej podawać ich jednocześnie.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kawa Zbożowa: wady i zalety
Śliwki: właściwości odżywcze
Gotowanie Na Parze: prosta i zdrowa technika
Dieta Sportowca: dostarcz swojemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii i składników
Weganizm: zalety diety wegańskiej
Herbata Rooibos: właściwości zdrowotne