Dyspepsja – choroba cywilizacyjna?

Dyspepsja – choroba cywilizacyjna?

Zdarza się, że żyjąc w stresie, zaczynamy odczuwać jego negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przykładem takiego wpływu jest dyspepsja, czyli prościej mówiąc – niestrawność czynnościowa.

Czym się objawia dyspepsja?

Jeśli:

  • odczuwasz ból w górnej części przełyku,
  • masz zgagę, wzdęcia lub mdłości,
  • zdarzają ci się wymioty lub cofanie pokarmu,
  • odczuwasz pieczenie w nadbrzuszu,
  • miewasz uczucie pełności lub ciężaru w żołądku,

to może oznaczać, że dopada cię dyspepsja. Podobne objawy mogą pojawić się oczywiście na innym podłożu. Na przykład mogą być efektem przejedzenia, szczególnie w święta, kiedy ciężko odmówić sobie spróbowania wszystkich smakołyków, które widzimy, lub gdy najemy się niezdrowych przekąsek pełnych soli lub cukru. Żołądek poczuje się wtedy zdecydowanie przeciążony i mogą pojawić się okresowe problemy z trawieniem.

Objawy takie mogą również towarzyszyć niestety chorobom związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem organów, na przykład wątroby, trzustki czy jelit. By prawidłowo zdiagnozować przyczynę, należy w okresie trzech kolejnych miesięcy wnikliwie obserwować reakcje własnego organizmu. Szczególnie należy zwrócić uwagę na nasze samopoczucie po jedzeniu. W jakich porach dnia jemy oraz kiedy występują niepokojące objawy? Czy towarzyszą im inne symptomy? Czy przed lub po podejmowaliśmy jakąś aktywność? Czasem zdarza się, że po obfitym posiłku wysiłek fizyczny zaowocuje kłopotami z żołądkiem lub czasowymi wzdęciami.

Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zdecyduje o konieczności odwiedzenia specjalisty. Zleci odpowiednie badania, które pomogą wykluczyć lub potwierdzić występowanie dyspepsji. Branie jakichkolwiek leków, nawet zalecanych przez znajomych lub rodzinę, bez konsultacji z lekarzem nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Można w ten sposób zbagatelizować objawy groźnej choroby.

Jakie mogą być przyczyny choroby?

Dyspepsja jest stosunkowo nową jednostką chorobową i do tej pory mimo prowadzonych intensywnie badań nie ustalono dokładnej przyczyny jej występowania. Szerokie spektrum objawów może natomiast wskazywać na przyczyny związane ze:

  • zbyt szybkim jedzeniem, pośpiechem podczas posiłku,
  • zbyt łapczywym jedzeniem, kiedy pokarm nie jest dobrze rozdrobniony, a połykane są zbyt duże kawałki,
  • spożywaniem kawy oraz alkoholu,
  • zbyt wysokim spożyciem cukrów. Szczególnie należy zwrócić uwagę na „cukier dodany”, który niestety znajdziemy w ogromnych ilościach w gotowych produktach.

Problemy z trawieniem pojawiają się również, kiedy mięśnie przełyku i żołądka nie pracują prawidłowo. Zbyt wolna praca tych mięśni skutkuje zwracaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Również osłabiony mięsień zwieracza przełyk, może skutkować objawami dyspepsji.

Kiedy pokarm trafia już z żołądka do jelita, jest jedynie wstępnie przetrawiony przez rozcieńczony kwas solny, który się w nim znajduje. To jelita wykonują najważniejszą pracę, rozkładając jedzenie na pojedyncze składniki, które są następnie wchłaniane do krwiobiegu. Przy użyciu enzymów pokarmowych produkowanych przez trzustkę i wątrobę trawiony jest cukier oraz tłuszcze. Mięśnie jelit przesuwają treść w wzdłuż całej ich długości. Osłabione mięśnie skutkują zbyt długim przebywaniem i zaleganiem tego, co zjedliśmy, w skutek czego całość fermentuje, produkując gazy. W efekcie pojawiają się wzdęcia, uczucie parcia oraz przepełnienia.

Nie od dziś wiadomo również, że stres nie jest naszym sprzymierzeńcem. Każdy reaguje na sytuacje stresowe na swój sposób, każdy jest inny, ale długotrwałe napięcie wcześniej czy później może poskutkować objawami ze strony układu trawienia. Związek pomiędzy sferą fizyczną a psychiczną jest dobrze znany, a granica niestety jest bardzo cienka. Chcesz wiedzieć więcej o dyspepsji? Zajrzyj tu:

>>Dyspepsja – czy to kolejna choroba cywilizacyjna?<<

Jak leczyć dyspepsję?

Istnieje wiele ziołowych preparatów, które mogą pomóc na szereg dolegliwości pojawiających się przy dyspepsji. Ponieważ dyspepsję wywołuje wiele przyczyn i ma ona równie wiele objawów, należy skupić się na kompleksowym działaniu. W pierwszej kolejności po wstępnej analizie naszej diety i powiązaniu jej ze skutkami w postaci niestrawności powinniśmy wykluczyć z jadłospisu te pokarmy, które nam zwyczajnie szkodzą. Oczywiście zaleca się powrót do natury i spożywanie pokarmów jak najmniej przetworzonych, należy więc unikać dań instant, smażonych czy tłustych oraz tych, co do których składu nie możemy mieć pewności. W następnej kolejności należałoby zrezygnować z palenia papierosów i ograniczyć spożycie alkoholu, a także postarać się, by posiłki jadać często, ale w mniejszych porcjach, by nie przeciążać żołądka. Idealnie byłoby również zadbać o sferę psychiczną. Postarać się o chwile relaksu, skupienie się na ulubionych aktywnościach lub zapisać się na zajęcia z jogi. Wszystko dla naszego zdrowia.

A R T Y K U Ł Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE