Dieta zgodna z grupą krwi – grupa 0

Dieta zgodna z grupą krwi  – grupa 0

Według twórców i zwolenników tej diety to, co możemy jeść i to, czego musimy stanowczo unikać, mamy po prostu… we krwi. To od jej grupy zależy, co nasz organizm spokojnie może przyswoić, a przez co wytwarza toksyny i ma problemy z trawieniem.

Lekarze o grupie krwi 0

Według wielu lekarzy grupa krwi wpływa również na zdrowie i zachowanie całego organizmu, a także decyduje o cechach osobowościowych jednostki. A zatem – co cechuje osoby o grupie krwi 0?

Posiadaczy najstarszej w historii grupy krwi – 0 jest na świecie najwięcej. Osoby te charakteryzują się m.in.: problemami z trawieniem węglowodanów, wzmożonym wydzielanie kwasów żołądkowych i związane z tym częstsze niż u innych grup występowanie chorób układu pokarmowego, takich jak refluks, czy wrzody żołądka (w żołądkach osób z tą grupą znajduje się większa ilość kwasu solnego niż u innych grup), prawdopodobne problemy z hormonami, szczególnie tarczycą, a także nerwowość oraz słaba umiejętność radzenia sobie ze stresem – ze względu na niski poziom enzymu odpowiedzialnego za jego rozkładanie. To właśnie ta grupa najczęściej cierpi też na problemy związane z wadliwym krzepnięciem krwi oraz, często nierozumiany przez otoczenie, stan przewlekłego zmęczenia.

Z drugiej jednak strony, lekarze oceniają, że posiadacze grupy krwi 0, to osoby ekstrawertyczne, o mocnej osobowości i wielkiej sile przebicia, z cechami przywódczymi i wiecznym optymizmem. Cechuje je także pewność siebie i umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi. Są bardzo aktywne, zwłaszcza zawodowo – w typie „myśliwych” polujących na własne marzenia. To właśnie osoby z grupą krwi 0 mają największe szanse na zrobienie kariery oraz dożycie późnej starości. Ich największym problemem jest natomiast wspomniana już emocjonalność i nie do końca wykształcona umiejętność radzenia sobie ze stresem (dlatego powinny spożywać produkty bogate w witaminy z grupy B, które wspomagają pracę układu nerwowego).

Według twóców tego programu żywieniowego, spożywanie polecanych dla danej grupy krwi produktów, a unikanie zakazanych, ma gwarantować dobre samopoczucie, zdrowie i utratę zbędnych kilogramów. Jakie to produkty?

Produkty żywieniowe dozwolone w diecie dla grupy krwi 0 :

MIĘSO

Polecane: wątroba, wołowina, baranina, cielęcina, dziczyzna, jagnięcina.
Neutralne: wszelki drób oprócz gęsi

RYBY I OWOCE MORZA

Polecane: łosoś, makrela, dorsz, halibut, pstrąg, sola, sieja, sardynki, śledź, tuńczyk
Neutralne: homar, flądra, karp, małże, węgorz, krewetki, kalmary, ostrygi, raki

NABIAŁ

Polecane: masło klarowane – ghi (ghee)
Neutralne: mleko sojowe, jogurt naturalny, sery: kozi, owczy, feta feta, tofu, mozarella.

OWOCE

Polecane: śliwki, figi
Neutralne: arbuz, ananas, banany, borówki, brzoskwinie, daktyle, czereśnie, gruszki, granaty, kiwi, jabłka, maliny, morele, nektarynki, porzeczki, rodzynki, winogrona, żurawina.

WARZYWA

Polecane: brokuły, czerwona papryka, czosnek, dynia, kalarepa, kapusta włoska, pietruszka, por, rzepa, rzeżucha, szpinak.
Neutralne: buraki, cukinia, groch cukrowy, kapusta pekińska, fasola złota, koper, marchew, ogórki, papryka żółta i zielona, pomidory, seler, sałata lodowa, szparagi.

OLEJE

Polecane: oliwa z oliwek, olej z pestek dyni.
Neutralne: olej słonecznikowy, olej sezamowy

ZBOŻA

Polecane: BRAK (osoby z grupą krwi 0 powinny, według zasad tej diety, wykluczyć zboża z diety, gdyż nie mają z nich korzyści zdrowotnych .)
Neutralne: jęczmień, gryka, orkisz, ryż.

UŻYWKI

Polecane: BRAK (osoby z grupą krwi 0, według założeń tej diety powinny, dla zachowania zdrowia i szczupłej sylwetki, zrezygnować z wszelkich używek).
Neutralne: piwo, wino: czerwone i białe, czekolada

Produkty żywieniowe zakazane w diecie osób z grupą krwi 0:

Mięso: wieprzowina, bekon, gęś.

Ryby i owoce morza: sum, ryby wędzone, kawior.

Nabiał: prawie wszystko – z wyjątkami wymienionymi powyżej – nabiał jest, według twórców diety, źle trawiony przez osoby z grupą krwi 0.

Owoce: mandarynki, melony, pomarańcze, truskawki, jeżyny.

Warzywa: ziemniaki, kukurydza, kalafior, bakłażan, brukselka, pieczarki, awokado, szczaw.

Oleje: olej z orzeszków ziemnych, olej kukurydziany.

Zboża: niemal wszystkie – pszenica i jej kiełki, a także mąka pszeniczna, owies, otręby, kukurydza, pieczywo, makaron.

Używki: herbata czarna, kawa – również bezkofeinowa, wódka, cola i inne napoje gazowane, papierosy, słodycze.

Pamiętaj!
Każdy organizm reaguje na dietę w inny sposób. Aby nie przypłacić kuracji odchudzającej zdrowiem, przed rozpoczęciem diety zgodnej z grupą krwi, skonsultuj się z lekarzem, który oceni, czy możesz ją spokojnie rozpocząć.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE