Dieta w ciąży – poradnik dla przyszłej mamy

Dieta w ciąży – poradnik dla przyszłej mamy

Nasz poniższy poradnik podzieliliśmy na kolejne trymestry ciąży, w których opisaliśmy konkretnie, co powinnaś posiadać w swojej kuchni, by odżywiać się zdrowo za siebie i maluszka.

Co jeść w pierwszych tygodniach ciąży? – I trymestr

Początkowa faza rozwijania się płodu jest w zasadzie najważniejsza, ponieważ potrzeby dziecka wzrastają z dnia na dzień i konieczne jest ich zaspokojenie pod względem witamin i minerałów. Właśnie Twoim zadaniem jest wprowadzenie do swojej diety jak największej ilości produktów bogatych głównie w kwas foliowy – witaminę z grupy B.

Jest on najważniejszy, ponieważ odpowiada za prawidłowe rozwijanie się układu nerwowego w taki sposób, aby uniknąć wrodzonym wadom cewy nerwowej – rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, przepuklina oponowo-rdzeniowa. Kwas foliowy powinnaś zacząć spożywać już przed zajściem w ciążę, gdy zaczynacie wspólnie myśleć o dziecku, ponieważ jego uzupełnienie może tylko pozytywnie wpłynąć na Twój organizm, a co za tym idzie na rozwój maluszka.

Zalecaną dawką kwasu foliowego jest 0,4 mg dziennie, lecz należy się skonsultować z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki dla Ciebie. Witaminy te znajdziesz m.in. w szpinaku, sałacie, jarmużu, brokułach, natce pietruszki, białej fasoli, ciecierzycy, orzechach, jajkach, wątróbce i pieczywie pełnoziarnistym.

Dieta – II trymestr ciąży

Już pierwsze trzy miesiące za Tobą i teraz czas zadbać o odpowiednią kaloryczność posiłków w Twojej codziennej diecie. Tutaj można skupić się już nie tylko na dobru dziecka, ale również Twoim samopoczuciu, a zwłaszcza po urodzeniu. Jeśli w kolejnych trzech miesiącach zadbasz o odpowiednią dietę, będziesz mogła uniknąć nabrania zbędnych kilogramów po ciąży. To raczej ważna wiadomość dla wielu mam, które mimo wszystko martwią się o swoje ciało po porodzie.

Zachęcamy do spożywania większej ilości posiłków w ciągu dnia, ale zmniejszonych objętościowo. Również dobrze jest unikać mocno tłustych, wysoko przetworzonych i pełnych cukru produktów, choć wiadomo, że czasami ciężko jest oprzeć się ciążowym zachciankom. Od czasu od czasu można pozwolić sobie na małe przyjemności, ale lepiej postawić na zdrowsze przekąski, jak na przykład bakalie i różne inne suszone owoce. Są one pełne wartości odżywczych, a także smaczne – możesz znaleźć nieprzetworzone produkty na https://jawo2008.pl/

Dieta powinna być głównie bogata w żelazo, wapń i witaminy z grupy B, które znajdziesz m.in. w:

  • mięsie chudym i rybach morskich;
  • zielonych warzywach liściastych;
  • jajkach;
  • malinach, truskawkach i owocach cytrusowych;
  • kapuście;
  • pomidorach.

Jak odżywiać się w ciąży? – III trymestr

I przechodzimy już do ostatnich miesięcy przed porodem, kiedy to ciało zmienia się najbardziej i Twoje samopoczucie jest wystawione na ciężką próbę. Pojawiają się wówczas częstsze mdłości, bóle brzucha, głowy czy kręgosłupa i wiele innych dolegliwości, które uprzykrzają życie. W takich okolicznościach dieta może okazać się bardzo pomocna w zniwelowaniu niektórych objawów.

Przykładowo zaleca się odstawienie większej ilości lub całkowicie soli, która może zatrzymywać wodę w organizmie i sprzyjać puchnięciu ciała. Również warto wyeliminować ostre i tłuste przyprawy, które mogą być szczególnie intensywnie odczuwane w tym okresie. Ponadto warto wspomóc się produktami bogatymi w magnez, który zapobiega powstawaniu skurczów – poleca się zbożowe produkty pełnoziarniste, migdały lub pistacje, pestki dyni i kakao. Dobrym rozwiązaniem jest także wspomaganie się suplementami diety dla kobiet w ciąży, które będą zawierały wszystkie niezbędne witaminy i minerały.

ARTYKUŁ  ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE