Choroby gardła – przyczyny i leczenie

Choroby gardła – przyczyny i leczenie

Dopiero kiedy stwierdzimy, co powoduje ból gardła, możemy dobrać skuteczne leczenie. Ważna jest tez profilaktyka.

Schorzenia gardła i ich pochodzenie

Jeśli ból gardła jest wywołany przez bakterie, to mamy do czynienia z zapaleniem gardła i migdałków nazywanym anginą. Jej typowymi objawami jest powiększenie migdałków i biały nalot na nich, a także wysoka gorączka, której towarzyszą bóle stawów i kości. Inną infekcją bakteryjną jest koklusz, zwany też krztuścem, występujący najczęściej u dzieci. Początkowe objawy to kaszel, katar i niewysoka gorączka. Później pojawiają się duszności i bardzo silny napadowy kaszel. Najgroźniejszą chorobą bakteryjną dotykającą gardła jest zapalenie nagłośni. Objawia się ono gorączką, przyspieszonym tętnem, trudnościami z przełykaniem, świszczącym oddechem i dusznością. Infekcje bakteryjne wymagają jak najszybszej wizyty u lekarza, który przepisze leki na receptę.

Jednak najczęstszą przyczyną bólu gardła są wirusy. Odpowiadają one za przeziębienie, w czasie którego zmagamy się również często z katarem czy kaszlem. Od grypy różni się ono zdecydowanie niższą gorączką (poniżej 38 stopni Celsjusza) i ogólnie łagodniejszym przebiegiem. Grypę z kolei łatwo pomylić z objawami mononukleozy, która jest zdecydowanie groźniejszą chorobą. Za to trudno nie rozpoznać ospy wietrznej, podczas której, oprócz bólu gardła, pojawiają się charakterystyczne, swędzące krosty.

Ból gardła może być także wywołany innymi czynnikami, takimi jak alergie, zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy, nadwyrężenie gardła, refluks żołądkowo-przełykowy, a także nowotwór gardła lub krtani.

Metody leczenia

Różne przyczyny bólu gardła wymagają różnych metod leczenia. Bakterie muszą zostać pokonane za pomocą antybiotyków, a wirusy powinien zwalczyć nasz układ odpornościowy. Dodatkowo ulgę w bólu mogą przynieść odkażające tabletki na gardło Sebidin. Zmniejszają przekrwienie śluzówki, działają przeciwzapalnie i odkażają jamę ustną. Pozwalają też pozbyć się bólu, ponieważ proces ssania powoduje zwiększone wydzielanie śliny, co sprawia, że gardło jest lepiej nawilżone. W razie zwykłego podrażnienia gardła spowodowanego czynnikami zewnętrznymi wdraża się wyłącznie leczenie objawowe i stosuje zioła na ból gardła, takie jak tymianek, szałwia czy rumianek, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej.

W chorobach gardła bardzo ważne jest jego prawidłowe nawilżenie, dlatego należy regularnie przyjmować płyny. Warto postawić na napoje, które nie tylko nawilżają, ale jednocześnie wykazują właściwości lecznicze, jak herbata z miodem i cytryną. W każdym przypadku lepiej też unikać picia zimnych napojów. Warto też przygotować sobie inhalacje czy przyrządzić syrop z cebuli. Domowe sposoby walki z bólem gardła sprawdzą się także w przypadku dzieci – są bezpieczne i nie niosą ryzyka żadnych skutków ubocznych.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE