Jak naturalnie leczyć ból gardła?

Jak naturalnie leczyć ból gardła?

Do wyboru masz m.in. homeopatyczne leki na gardło, płukanki czy pastylki do ssania stworzone na bazie naturalnych składników. Za ból gardła najczęściej odpowiada infekcja bakteryjna lub wirusowa – zwłaszcza, jeśli dolegliwości tej towarzyszą także inne objawy, takie jak katar, kaszel, złe samopoczucie, gorączka lub stan podgorączkowy. Ból gardła mogą wywołać także i inne czynniki, takie jak suche lub zimne powietrze, dym tytoniowy, alkohol [1]. Jak można złagodzić ból gardła? Skuteczne rozwiązania oferują homeopatia, leki pochodzenia roślinnego oraz proste płukanki.

Roślinne i homeopatyczne leki – niezastąpione na ból gardła

W aptekach, sklepach zielarskich, a także we własnej, domowej apteczce mamy mnóstwo środków, które pomogą złagodzić ból gardła. Liczne metody proponuje m.in. homeopatia. Leki na ból gardła powinny zarówno zwalczać infekcję, jak i łagodzić podrażnioną, wysuszoną śluzówkę. Zwróć uwagę na ziołowe tabletki do ssania. Mogą zawierać na przykład miód, olejek eukaliptusowy, ekstrakt z porostu islandzkiego, wyciągi z tymianku, prawoślazu, szałwii. Spytaj dodatkowo w aptece lub sklepie zielarskim o homeopatyczne leki łagodzące ból gardła.

Znanym, domowym sposobem na ból gardła i przeziębienie jest syrop z cebuli. Przygotujesz go z posiekanej główki cebuli zasypanej cukrem i pozostawionej w ciepłym miejscu aż do wytworzenia się syropu. Pij syrop 3–4 razy dziennie po łyżeczce.

Kolejną metodą jest picie mikstury przygotowanej z oliwy z oliwek, odrobiny soli oraz soku z cytryny. Działa ona odkażająco oraz powlekająco na błonę śluzową gardła. Dodatkowo smaruj szyję w okolicach gardła kamforą i owijaj ją ciepłą apaszką.

Płukanki na ból gardła

Do najskuteczniejszych metod łagodzących ból gardła i likwidujących stan zapalny śluzówki należą płukanki. Najprostszą miksturą do płukania gardła jest woda z solą (łyżeczka soli na szklankę ciepłej wody) bądź sodą oczyszczoną. Taka płukanka działa silnie odkażająco. Możesz zastosować także płukanki ziołowe. Wiodącą pozycję ma w tym wypadku szałwia lekarska, ale skuteczne będą także napary z tymianku, lipy, rumianku, mięty pieprzowej.

Płukanka powinna być naparem o dość wysokim stężeniu – stąd na dwie łyżeczki suszu wystarczy pół szklanki wrzącej wody. Napar powinien parzyć się pod przykryciem 15–20 minut, a gdy ostygnie do temperatury pokojowej, możesz płukać gardło. Powtarzaj ten zabieg kilka razy dziennie, nie wahaj się wykonywać płukanki tak często, jak się da. Napary ziołowe nieco bardziej rozcieńczone (dwie łyżeczki suszu na szklankę wody) możesz natomiast pić. Pomogą złagodzić ból oraz będą pomocne w wyleczeniu innych objawów przeziębienia – zwłaszcza takie zioła jak lipa i tymianek.

Nie zapomnij o tym, że bolące gardło potrzebuje nawilżenia! Pij dużo płynów, zadbaj o optymalną wilgotność powietrza (między 40% a 60%), ogranicz też wszelkie czynniki drażniące gardło. Nie pal papierosów, nie spożywaj potraw kwaśnych i ostrych. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza, nawilżanie i łagodzenie śluzówki oraz zwalczanie stanu zapalnego to podstawa w terapii bólu gardła. Skorzystaj z możliwości, jakie oferują proste, domowe sposoby, homeopatia, leki ziołowe.
 
[1] https://otolaryngologia.mp.pl/objawy/105644,bol-gardla

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE