Inhalator a nebulizator – podstawowe różnice i zastosowanie

Inhalator a nebulizator – podstawowe różnice i zastosowanie

Inhalacje niewątpliwie mają wiele zalet, przynosząc chorym ulgę oraz korzyści zdrowotne. Inhalator a nebulizator. Do czego służą i czym tak właściwie się różnią?

Nebulizator a inhalator – najważniejsze różnice

Inhalator znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń dróg oddechowych. Jest on niezbędny, aby precyzyjnie podać choremu lek. Najczęściej występuje w formie inhalatorów przenośnych, które zawierają określony preparat leczniczy. Niektóre bardziej skomplikowane modele mają funkcję samodzielnego wprowadzenia leku – jednak inhalacja nimi wymaga skoordynowania aplikacji leku oraz oddechu. Inhalatory przenośne, nazywane też kieszonkowymi często zwierają leki stosowane u chorych na alergię, astmę lub inne przewlekłe choroby płuc. W niektórych przypadkach ten mały inhalator przenośny może uratować życie chorego.

Nebulizator jest swojego rodzaju inhalatorem, który jednak wyróżnia się dużo bardziej rozwiniętą konstrukcją oraz służy do wielokrotnego użytku. Inhalacja przeprowadzana jest za pomocą maseczki lub ustnika, dzięki czemu jego obsługa jest prosta i nie wymaga precyzyjnej koordynacji uwalniania leku z oddechem. Sam proces nebulizacji polega na wprowadzeniu do dróg oddechowych chorego pary, która zawiera w sobie roztwór soli fizjologicznej lub cząsteczki danego lekarstwa. Za pomocą nebulizatora mogą być podawane różne leki.  

Co jest lepszym wyborem – inhalator czy nebulizator?

Oba te rozwiązania mają swoje zastosowania, więc wybór powinien być ściśle związany z konkretną dolegliwością oraz potrzebami chorego. W niektórych wypadach trzeba nawet sięgnąć po dwie opcje.

Zastosowanie inhalatora

Inhalator przenośny w niektórych sytuacjach jest wręcz obowiązkowy – na przykład jeśli chodzi o:

  • astmę,
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • mukowiscydozę.

Chorzy, którzy zmagają się z takimi schorzeniami często muszą szybko i precyzyjnie zaaplikować sobie dawkę leku, bo od tego zależy ich życie. Kieszonkowy, przenośny inhalator mogą mieć zawsze przy sobie.

Zastosowanie nebulizatora

Na nebulizator warto postawić, jeżeli szukamy sprzętu do inhalacji, który wyróżnia się uniwersalnym oraz szerokim zastosowaniem. Używać go mogą nie tylko chorujący na astmę czy alergię. Z powodzeniem sprawdzi się:

  • w przypadku drobnych infekcji,
  • w celu nawilżania podrażnionej śluzówki,
  • aby rozrzedzać i upłynniać zalegającą wydzielinę.

Atutem nebulizatorów jest to, że można używać je z różnymi lekami, naturalnymi substancjami, a nawet solą fizjologiczną. Mogą one posiadać dodatkowe akcesoria, na przykład irygator do nosa oraz wymienne maseczki.

Kupując urządzenie do inhalacji, warto wybierać tylko sprawdzone modele, które wyróżniają się wysoką jakością oraz doskonale będą spełniać swoją funkcję. Firmą, która jest światowym liderem w produkcji tego typu sprzętu jest Microlife. Posiada szeroki wybór zarówno sprawdzonych inhalatorów, jak i nebulizatorów.

Źródło:Microlife, Gdziepolek.pl (https://www.gdziepolek.pl/artykuly/microlife-cisnieniomierze-termometry-nebulizatory-inhalatory)

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE