Żyrandol – hit czy relikt przeszłości?

Żyrandol – hit czy relikt przeszłości?

Jeszcze do niedawna żyrandole w nieco mniejszych rozmiarach można było spotkać w każdym salonie. Na fali zachłyśnięcia się nowościami, które pojawiły się na rynku oświetleniowym, miały swój moment zapomnienia. Dziś ponownie wracają do łask. Czy słusznie? Sprawdźmy, czy warto postawić na żyrandol jako eleganckie i funkcjonalne oświetlenie.

Żyrandole niecodzienne

Wbrew niektórym opiniom, które głoszą zmierzch żyrandola, jego pozycja nie wydaje się zagrożona. Wręcz przeciwnie. Pojawienie się na wybiegu u Moschino na jesień-zimę 2016/2017 modelek w sukniach przypominających monumentalne, tradycyjne, wieloelementowe żyrandole wyraźnie świadczy o tym, jak bliski jest nam ten rodzaj oświetlenia. Inspiruje nie tylko architektów, projektantów wnętrz, ale i artystów z branż wymagających równie dużo kreatywności, polotu i świeżości.

Niecodzienne spojrzenie na żyrandole można odnaleźć też na naszym rodzimym podwórku. Bieszczadzkie bibułkowanie to nowa moda, która staje się alternatywą dla tanich i masowych produktów z Chin. Unikalne wzory żyrandoli z delikatnej bibuły zdobią ekskluzywne hotele, które szukają nieszablonowych produktów przyciągających uwagę.

zyrandol

Nie ma pomieszczenia bez żyrandola

Żyrandole są w naszym życiu obecne od zawsze, choć na co dzień poświęca im się niewiele uwagi. Być może wynika to z braku konkretnych zadań, które stawia się przed żyrandolem. Lampy stojące są niezbędne przy domowych robótkach, czytaniu, lampy nad stołem są niezbędne podczas posiłków, punktowe oświetlenie w kuchni pomaga przy gotowaniu, a żyrandol. Jest i był i w zasadzie na co dzień poświęca mu się niewiele uwagi, choć to żyrandol właśnie sprawia, że pomieszczenie – korytarze, sypialna, pokój dzienny, dziecięcy – są równomiernie świetlone.

Możliwość wykorzystania żyrandola w różnych częściach domu, czy mieszkania wynika z dużej różnorodności form i funkcji tego typu oświetlenia. W sprzedaży dostępne są bardzo nowoczesne, surowe w formie nowoczesne żyrandole, modele nawiązujące do tradycyjnych, wielopunktowych lamp na metalowych stelażach, czarujące żyrandole w stylu florentyńskim przypominające bukiety kwiatów, żyrandole z kloszem, designerskie, klasyczne lub w stylu dworkowym – wyjaśnia ekspert z portalu lampy.pl/Oswietlenie-wnetrza/Zyrandole”>lampy.pl.

zyrandol

W zależności od potrzeb i wyboru konkretnego modelu można za pomocą żyrandola nie tylko uzyskać równomierne światło, które zapewnia oświetlenie dla całego pomieszczenia, lecz również dowolnie kreować nastroje. Przyzwyczailiśmy się bowiem do myśli, że żyrandol jako główne oświetlenie wymaga uzupełnienia lampami stojącymi czy kinkietami, które zapewniają niezbędne punktowe światło, ale i umożliwiają kreowanie atmosfery ciepła i przytulności.

Żyrandole – nie tylko ciekawy design

Podobny efekt można uzyskać za pomocą żyrandola, wykorzystując np.: różnokolorowe żarówki ledowe, ściemniacze czy różny rodzaj kloszy i odmienną budowę tego typu lamp.

Mocne światło ledowe jest coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnych żyrandolach, które znajdują zastosowanie w kuchniach czy na korytarzach, czyli miejscach, gdzie w większości mieszkań nie ma zbyt wiele miejsca na tradycyjne modele. Nieco inne forma – te żyrandole często w formie zajmują tylko kilka centymetrów pod sufitem, ale dzięki ledowym żarówkom zintegrowanym z obudową zapewniają dostateczną ilość światła tam, gdzie dotychczas panował nieprzyjemny półmrok. Tradycyjne żarówki halogenowe albo słabe światło energooszczędne w żaden sposób nie dorównuje rozwiązaniom nowoczesnego żyrandola.

zyrandol

Krytycy żyrandoli zarzucają im statyczność formy. Ramiona żyrandoli są sztywne i nie ma możliwości skierowania źródła światła żyrandola, by np.: podkreślić urodę półek, obrazów czy bibelotów, jak w przypadku nowoczesnych lamp wiszących, gdzie na przykład ruchome przeguby pozwalają na odchylanie głowic i ustawianie ich w różnych kierunkach.

Piękne formy, kunsztowne wykonanie, starannie dobrane materiały np.: połączenie metalu z drewnem, szkłem, kryształem czy papierem sprawia, że zarówno klasyczne, jak i nowoczesne żyrandole stają się jednym z głównym elementów wystroju wnętrza. Funkcjonalności żyrandoli również nie da się nic zarzucić biorąc pod uwagę wymagania stawiane tego rodzaju lampom. Piękny żyrandol to ponadczasowa ozdoba mieszkania. Niezależnie od trendów w wnętrzarskich, żyrandole pasują do pomieszczeń w każdym stylu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE