Czy żarówki LED są faktycznie najlepsze?

Czy żarówki LED są faktycznie najlepsze?

Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w oświetlenie led’owe w swoim domu.

Tradycyjne, odchodzące w przeszłość

Zacznijmy od tradycyjnych żarówek, które są wycofywane z rynku. Wspominamy jednak o nich, by móc je porównać z innymi, nowszymi modelami. Tradycyjne żarówki, określane też jako lampy żarowe, wyposażone są w drut wolframowy, przez jaki przepływa prąd elektryczny. Dzięki temu powstaje światło. Włókno to osiąga temperaturę w przedziale od 2500 do 3000 K, więc często zdarza się szybkie przepalenie żarówki.

Dlaczego takie żarówki są usuwane z rynku? Ponieważ pochłaniają dużo energii, a poza tym pracują krótko, bo około tysiąca godzin. Najważniejsze zalety tych żarówek to równomierny strumień światła i niska cena, wady zaś to wspomniana wysoka energochłonność i krótka żywotność. Nie zapominajmy też, że wytwarzają zbyt dużo dwutlenku węgla, który zanieczyszcza środowisko.

zarowki-ledowe

Przejdźmy do teraźniejszości

Wspomnieliśmy we wstępie o żarówkach LED, bo to bez wątpienia technologia, która obecnie wyprzedza wszystkie inne. Jest to źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Są trwalsze niż tradycyjne żarówki, charakteryzują się większą sprawnością, mniej się też nagrzewają, więc są o wiele bardziej energooszczędne. Są wydajniejsze niż świetlówki kompaktowe, pracują dłużej i, co ważne, nie mają rtęci.

Jeśli popatrzymy na liczby, to od razu zobaczymy różnice – żarówki ledowe zużywają aż do 80% mniej energii. Ponadto mają ciepłą barwę światła, świecą równomiernie, więc bardzo dobrze oświetlają otoczenie. Są co prawda droższe niż tradycyjne żarówki, ale to zwraca się szybko dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym.

Przy okazji warto też wspomnieć o taśmach LED, które są idealne, jak potrzebujemy szerokiego oraz równomiernego światła. Świetnie pasują do oświetlenia mebli czy sufitu. Przyklejamy je do podłoża, można jednak zamontować je też w listwach i łączyć ze sobą. Więcej na temat oświetlenia LED znajdziesz pod adresem http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/urzadzanie/zarowki-i-swietlowki/zarowki-led.html

zarowki-ledowe

Inne możliwości

Czasami używamy świetlówek kompaktowych, których znakiem szczególnym jest kształt litery “U” lub spirali. Tworzą więcej światła niż modele tradycyjne przy identycznym poborze prądu, jednakże znacznie dłużej się nagrzewają. Żywotność takiej świetlówki wynosi nawet do 15 tys. godzin. Pamiętać jednak należy o tym, by często jej nie włączać i wyłączać, bo wtedy zużywa naprawdę dużo energii.

Mniej znane, ale też czasami stosowane są żarówki halogenowe. Tak jak żarówki starej generacji, posiadają żarnik wolframowy, dodatkowo są jednak wypełnione gazem szlachetnym z drobną ilością halogenu. To małe żarówki, które szybko się zapalają, Można stosować do nich ściemniacze, zużywają od 20 do 45 mniej energii niż żarówki tradycyjne.
Po analizie wszystkich dostępnych na rynku sposobów oświetlenia widać wyraźnie, że najlepsze są żarówki LED. Ich przewaga w każdym obszarze jest oczywista, co powinno być dla nas wskazówką podczas wyboru.

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE