Zdrowe zioła, które zasadzisz w domowym zaciszu

Zdrowe zioła, które zasadzisz w domowym zaciszu

Sadzenie ziół w domu ma chyba same plusy. Po pierwsze nie tracimy pieniędzy na kupowanie tych sklepowych, czy aptecznych. Po drugie, takie kupowane przez nas zioła często są zbierane „na dużą skalę”, bez dbałości o ich jakość, przez co tracą połowę swoich cennych właściwości zdrowotnych. W końcu, pielęgnowane w domowych doniczkach skarby natury dodają pomieszczeniu swojskiego klimatu i pięknego zapachu. Jak zatem samodzielnie wyhodować jedne z najpopularniejszych i najbardziej przydatnych w kuchni (i nie tylko) ziół?

W tym artykule:

Bazylia

Ze względu na swój charakterystyczny aromat jest używana zarówno w kuchni – jako przyprawa, jak i środek leczniczy. Bazylia ma działanie antybakteryjne, ściągające, wzmacniające i przeciwzapalne. Jej stosowanie jest szczególnie polecane w przypadku problemów żołądkowych. Jak uprawiać bazylię domu?

Bardzo łatwo. Wystarczy kupić jej nasiona, które znajdziemy niemal w każdym sklepie zielarskim lub nawet w hipermarkecie. Następnie nasiona zasadzić w doniczce, którą ustawimy w nasłonecznionym miejscu i podlewać. Jaka ilość wody jest odpowiednia do podlewania bazylii? Umiarkowana – należy pilnować, aby jej nie przelać, ale uważać też, aby nie była wysuszona. Ważne jest, by bazylię zasiać w doniczce z dziurkami, przez które będzie odpływać woda. Pamiętaj jednak, aby nie podlewać liści, jedynie glebę.

Rozmaryn

To chyba jedno z najstarszych uprawianych przez człowieka ziół. Od wieków kobiety używały go do przyprawiania potraw, czy, w postaci wodnego roztworu, jako środka kosmetycznego do oczyszczania i odmładzania cery. Najnowsze badania brytyjskich naukowców wykazały natomiast, że woń rozmarynu korzystnie wpływa na poprawę pamięci. Jak sadzić rozmaryn?

Jeśli chcesz rozmaryn zasadzić latem, powinieneś zrobić to w ciepłym, nasłonecznionym miejscu – np. na balkonie. Zimą, ważne, by miejsce również było nasłonecznione, a temperatura wynosiła od 2 do 7 stopni Celsjusza – rozmaryn nie jest odporny na mróz.

Rozmaryn sadzi się w suchej, ale bogatej w wapno ziemi. Podlewa się go nie za często i nie za dużo, ale tak, aby roślina nie wyschła. Okres kwitnienia przypada na miesiące od maja do lipca. W kuchni i kosmetyce używamy liści rozmarynu, a zbieramy je w pierwszych dniach kwitnienia.

Szałwia

Ekstrakt z szałwii można znaleźć w wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Warto więc rozważyć domową uprawę tej rośliny, która ma właściwości antyseptyczne i zawiera przeciwutleniacze, które hamują proces starzenia się skóry. Stosuje się ją także jako lek – właściwości zdrowotne znajdują się w jej liściach. Szałwię poleca się m.in. na problemy żołądkowe, czy na ból gardła. Jak sadzić szałwię?

Podobnie, jak w przypadku rozmarynu, szałwię sadzi się w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Gleba powinna być zasadowa, żyzna i wilgotna. Szałwia kwitnie w maju i czerwcu, a należy ją podlewać dość często – zawsze wtedy, gdy ma przesuszone podłoże. Szałwia nie jest jednak polecana kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią – jej spożywanie i użytkowanie może bowiem spowodować poronienie lub zatrzymanie laktacji.

Mięta

Niewiele osób wie, że mięta jest bogata w witaminę A odpowiedzialną m.in. za prawidłowe funkcjonowanie oczu. Napary z mięty używane są także w celach leczniczych – np. przy dolegliwościach żołądkowych. Ekstrakt z mięty często dodaje się tez do różnego rodzaju kosmetyków, czy nawet słodyczy, warto więc rozważyć hodowanie tego wielofunkcyjnego zioła w domowym zaciszu. Jak to zrobić?

Sadzenie mięty z nasion jest szalenie skomplikowane. Jeśli chcesz sobie cały proces ułatwić, możesz kupić w sklepie zielarskim młodą, małą roślinkę, którą w domu przesadzisz do większej doniczki. Uwaga! Mięta bardzo się rozrasta, dlatego najlepiej sadzić ją w ogrodzie lub na tarasie. Ponadto, roślina potrzebuje dużo słońca i obfitego podlewania – nawet do 2 razy dziennie.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Walentynkowa Kolekcja Home&you: wybierz idealny upominek
Trawnik Z Rolki: dlaczego warto go wybrać
Nowoczesny Salon: jak urządzić?
Eko-środki Czystości: zrób je sam
Dekoracje Na Przyjęcie: przygotuj szampańską zabawę
Kolory Do Domu: jakie wybrać?