Zdrowa dieta podczas sesji

Zdrowa dieta podczas sesji

Sesja, to okres, w którym wszyscy studenci muszą odłożyć na bok imprezy i stanąć do walki z materiałem z ostatniego semestru. Jest to także „pożywka” dla producentów specyfików medycznych – najczęściej tabletek musujących, które, według zapewnień reklam, mają poprawiać koncentrację i umiejętność zapamiętywania. Zamiast szprycować się takimi specyfikami, polecamy Wam zapoznać się z naszymi czterema zdrowymi poradami na odżywanie podczas sesji.

Powiedz NIE fast foodom

W ferworze nauki do egzaminów łatwo zapomnieć o jakichkolwiek posiłkach, a w przypadku napadu nagłego głodu sięgnąć po niezdrowe, ale łatwo dostępne fast foody. Ociekające tłuszczem hamburgery, które bardzo łatwo dostać w uczelnianych bufetach, czy „sklepikach” z jedzeniem to nie lada pokusa na szybki i tani posiłek. Jak nie ulec takiemu wabikowi?

Wystarczy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu sobie małych, ale zdrowych posiłków na resztę dnia. Jeśli uczysz się w domu, pamiętaj, że korzystniejszym rozwiązaniem dla Twojego zdrowia i wydajności nauki będzie poświęcenie chwili na ugotowanie zdrowego obiadu, niż zamawianie ciężkostrawnej pizzy, po której będziesz czuć się ospale, a motywacja do nauki zniknie.

Dostarczaj sobie magnezu

Jeśli w sesji wspomagasz się np. niezdrowymi napojami energetycznymi, z dużym stężeniem kofeiny, która wypłukuje magnez z organizmu, jego dostarczenie sobie poprzez dietę będzie Ci wręcz niezbędne. Ten pierwiastek korzystnie wpływa na pracę naszego układu nerwowego, a jego niedobór powoduje kłopoty z koncentracją. W wersji naturalnej znajdziesz go m.in. w kakao, bananach, czy orzechach, których właściwości dodatkowo zredukują objawy stresu.

Pamiętaj o śniadaniu

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i nie można o nim zapominać, szczególnie w sesji. Bez dostarczenia organizmowi odpowiedniej dawki paliwa zaraz po przebudzeniu, nie zajedziesz daleko w ciągu dnia, szczególnie, jeśli masz do opanowania materiał z całego semestru. W śniadaniu studenta powinno znaleźć się białko i produkty pełnoziarniste. Dobrym pomysłem będzie też dodanie do śniadania owocu lub warzywa (np. pyszne naleśniki z jagodami lub pomidor na kanapce z szynką).

Nawadniaj organizm

Jednym z najczęściej wypijanych przez studentów napojów podczas sesji jest oczywiście kawa. Dzięki zawartości kofeiny, ten „napój bogów”, jak zwykło się o nim mówić, w umiarkowanych ilościach może korzystnie wpływać na organizm i jego zdolność do koncentracji. Jednak nie należy z nim przesadzać. Dwie filiżanki powinny być nieprzekraczalnym maksimum kawy w ciągu całego dnia. Zdrowszym odpowiednikiem czarnej kawy jest kawa zielona. Jej picie niesie dla organizmu o wiele więcej korzyści zdrowotnych. Więcej o zielonej kawie przeczytasz tutaj.

Dobrym pomysłem na rozbudzenie i poprawienie koncentracji podczas nauki do sesji jest też picie zielonej herbaty. Krótkie parzenie tego napoju – do 2 minut, wyzwala jego pobudzające właściwości.

Wśród studentów panuje też moda na wspomaganie się podczas sesji yerba mate, czyli napojem pochodzącym z Ameryki Południowej. Jej częste picie to domena szczególnie mieszkańców Argentyny, Urugwaju, czy Brazylii. Mate pomaga w koncentracji uwagi, dodaje energii i zwiększa wydolność umysłu, a ponadto jest bogata w witaminy i składniki odżywcze.

Wspomagając się wymienionymi powyżej napojami nie należy zapominać też o codziennym wypijaniu co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody, która najlepiej nawodni organizm, także podczas nauki do sesji.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE