Zapalenie cewki moczowej – piekący problem

Zapalenie cewki moczowej – piekący problem

Dzieje się tak głównie z racji ich budowy anatomicznej. Stan zapalny zwykle wywołują bakterie, które przenoszą się drogą płciową. Jeśli częściej biegasz do toalety, czujesz silne parcie na mocz, a okolice cewki swędzą, pieką i bolą – czas zarejestrować się do lekarza. Z kłopotliwym schorzeniem można skutecznie walczyć. Ale gdy zaniechasz leczenia, zapalenie cewki moczowej może zostawić po sobie ślad – groźne komplikacje. Cewka moczowa to część układu moczowego szczególnie podatna na zakażenia. Leży w bliskim sąsiedztwie odbytu i pochwy, a poza tym ma stały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym – również bakteriami. Patogeny łatwo przenoszą się drogą płciową. Zapalenia w tym obszarze znacznie częściej doskwierają paniom, których cewka jest krótsza niż u mężczyzn.

Rzeżączkowe i nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej

Wyróżnia się rzeżączkowe i nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej. Za pierwsze odpowiada bakteria – dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Do nierzeżączkowego zapalenia przyczyniają się inne patogeny, najczęściej Chlamydia trachomatis, czasem Ureaplazma urealyticum i Mycoplazma genitalium, rzadziej Trichomonas vaginalis.

Chlamydie bywają szczególnie groźne dla kobiet. Zakażenia, które wywołują, mogą prowadzić do wielu komplikacji, np. śluzowo-ropnego zapalenia szyjki macicy, zapalenia narządów miednicy mniejszej, a nawet tworzenia zrostów i niepłodności. U panów również mogą spowodować powikłania, m.in. zapalenie jąder i najądrzy oraz niepłodność.

Groźne zapalenie cewki moczowej – objawy

Bakterie, które wywołują zapalenie cewki moczowej, przenoszą się głównie podczas zbliżeń intymnych. Dlatego na chorobę częściej zapadają młode osoby, które prowadzą aktywne i bogate życie seksualne – ale nie tylko. W wielu przypadkach zakażenie nie daje żadnych objawów, co wbrew pozorom, jest wyjątkowo niebezpieczne. Możesz nieświadomie zarażać innych, a przy tym bezwiednie szkodzić sobie. Nieleczone lub źle leczone zapalenie cewki moczowej zwykle oznacza poważne komplikacje.

Jeśli objawy choroby wystąpią, pojawią się kilka-kilkanaście dni po zakażeniu. Jakie dolegliwości powinny wzbudzić Twój niepokój? Na pewno ból, pieczenie i swędzenie okolic cewki – zwłaszcza w czasie oddawania moczu. Zauważysz, że ilość wydzieliny pochwowej wyraźnie się zwiększyła lub pojawiły się upławy. Może towarzyszyć im dość nieprzyjemny zapach. Poza tym chorym doskwiera uczucie parcia na mocz, częstomocz i wyciek z cewki moczowej – z reguły po jej masowaniu.

Lecz się i zapobiegaj

Jeśli lekarz zdiagnozuje zapalenie cewki moczowej, zapewne przepisze Ci skuteczny lek – antybiotyk lub chemioterapeutyk. Rozpoznanie choroby wiąże się też z odpowiedzialnością. Powinnaś powiadomić swojego partnera (lub partnerów), oni także muszą poddać się badaniu i ewentualnemu leczeniu.

W przyszłości zapobiegaj groźnym zakażeniom układu moczowo-płciowego. Unikaj przygodnych kontaktów płciowych i współżyj z jednym, zdrowym partnerem. Nie zaniedbuj też dodatkowych środków bezpieczeństwa. Stosuj prezerwatywy, a po stosunku oddawaj mocz. Kiedy wychodzisz z toalety, koniecznie myj ręce. Gdy się podcierasz, wykonuj ruchy w kierunku od cewki do odbytu. Noś wygodną, przewiewną bieliznę i nie wstrzymuj moczu zbyt długo. Pij jak najwięcej – chociaż 1,5-2 l dziennie. Woda mineralna niegazowana to zawsze dobry wybór.

lek. med. Robert Makowski

specjalista ginekolog-położnik

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Odporność Orgnizmu: jak dbać o nią zimą?
Żylaki U Młodych Osób: predyspozycje, leczenie
Zimne Dłonie I Stopy: o czym świadczą?
Cukrzyca: choroba powszechna i bardzo niebezpieczna
Stłuczenia: poznaj metod leczenia urazów
Przewlekłe Zapalenie Gardła: diagnoza i leczenie