Za co kochamy perfumy szyprowe?

Za co kochamy perfumy szyprowe?

Perfumy szyprowe są specyficzne, na pewno nie dla każdego. Sprawdź, czy może są właśnie w Twoim stylu?

Czym jest tajemniczy szypr?

Dość enigmatyczna nazwa szypr budzi wiele skrajnych skojarzeń – które z nich są bliskie prawdzie? W dosłownym tłumaczeniu słowo to oznacza Cypr i to właśnie ta wyspa stanowiła inspirację do powstania pierwszych perfum szyprowych. Dlaczego? W ich składzie możemy znaleźć składniki charakterystyczne właśnie dla śródziemnomorskiego klimatu – cytrusy, labdanum, mech dębowy, paczuli i piżmo. Szypr nie jest zatem jednym składnikiem, lecz całym akordem zapachowym.

Konstrukcja klasycznego zapachu szyprowego

Najbardziej klasyczny zapach szyprowy powinien mieć ściśle określoną strukturę:

  • nuta głowy – w tym miejscu poczujemy cytrusy, najczęściej w postaci bergamotki, cytryny, grejpfruta, pomarańczy, kumkwatu lub petitgran. W bardziej orientalnych kompozycjach możemy znaleźć w tym miejscu również neroli;
  • nuta serca – to serce definiuje charakter perfum – to właśnie tutaj najwięcej zależy od perfumiarza i jego pomysłu. Jeśli znajdziemy tu akordy kwiatowe, będzie to szypr kwiatowy. Obecność nut zielonych sprawi, że będziemy mieć do czynienia z szyprem zielonym. W nucie serca można też znaleźć elementy owocowe, skórzane, orientalne czy też drzewne – ich nazwy będą analogiczne. Najbardziej klasyczne perfumy szyprowe powinny pachnieć w tym miejscu absolutem jaśminowym i olejkiem różanym;
  • za-co-kochamy-perfumy-szyprowe_1.jpg

  • nuta bazy – jest najbardziej uporządkowana i obowiązkowo musi się w niej znajdować mech dębowy, inaczej zwany także mąklą tarniową. Możemy tu również znaleźć takie składniki roślinne, jak paczuli, czystek czy labdanum. W tym miejscu można też spotkać nuty zwierzęce, takie jak piżmo, cywet czy kastoreum.

Współczesne perfumy szyprowe – czym się cechują?

Współczesne zapachy szyprowe cechują się nieco złagodzoną formą, choć wszystkie z nich oscylują wokół dawnej receptury i posiadają w składzie szlachetny mech dębowy. Znajdziemy je w ofercie takich marek, jak Chanel, Robert Piguet, Calvin Klein czy DKNY.

za-co-kochamy-perfumy-szyprowe_2.jpg

Nieco unowocześnioną wersją perfum szyprowych jest np. kompozycja Miss Dior. Cechują się one przede wszystkim niezwykle klasycznym i wyrafinowanym charakterem. Możemy w nich znaleźć takie akordy, jak szałwia, gardenia, galbanum, róża, kwiat pomarańczy, jaśmin, paczuli i fiołek.

Ciekawą kompozycją szyprową jest również zapach Mademoiselle od Coco Chanel. Czym zaskakują nas te perfumy? Nuta głowy opiera się na sycylijskiej pomarańczy i kalabryjskiej bergamotce. Nuta serca zawiera z kolei słodkie, kwiatowe akordy – szlachetną różę i orientalny absolut jaśminu – charakterystyczny dla klasycznych kompozycji szyprowych. Nuta bazowa również nawiązuje do klasyki gatunku – znajdziemy w niej indonezyjską paczulę, haitańską wetywerię, wanilię z Renion oraz białe piżmo. To zapach dla prawdziwych elegantek o dość romantycznym usposobieniu.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE