Choć rodzajów jaśminu jest co najmniej kilka, herbata jaśminowa to napój otrzymywany z jednego tylko jego rodzaju – wielkolistnego, który może być dodawany do herbaty czarnej lub zielonej, w zależności od tego, jaki rodzaj napoju chcemy otrzymać. Herbata jaśminowa, nazywana też niekiedy „cesarską perłą” (ze względu na to, że w dawnych czasach mogła się nią delektować tylko chińska arystokracja), to pełen unikalnego, acz niezwykle delikatnego smaku i aromatu specyfik, który idealnie nadaje się do picia w otoczeniu pięknego, przyozdobionego w różne rodzaje kwiatów, ogrodu. I choć walory smakowe jaśminowej herbaty są nie lada gratką dla amatorów herbacianych różności, warto ją pić również dla jej walorów zdrowotnych. Jakich?
Działa antykancerogennie
Punkt ten dotyczy zwłaszcza zielonej odmiany jaśminowej herbaty, która, ze względu na zawartość polifenoli, czyli związków mających działanie antyoksydacyjne, neutralizuje ataki wolnych rodników na organizm i, tym samym, zmniejsza ryzyko zachorowania przez nas na raka.
Wspomaga pracę serca
Herbata jaśminowa, zwłaszcza w swojej zielonej odmianie, usprawnia pracę układu krwionośnego, chroni nas przed zawałem serca oraz wspomaga redukcję „złego” cholesterolu.
Pomaga skórze
Herbata jaśminowa pomaga łagodzić oparzenia, np. słoneczne, a także zapalenia skóry i spojówek. Jaśmin, to także uznany środek zapobiegający rozwojom infekcji. Dzięki wspomnianej już zawartości antyoksydantów, herbata ma również działanie przeciwstarzeniowe.
Pomaga w zachowaniu równowagi umysłowej
Mówi się, że napoje z dodatkiem jaśminu pomagają w zachowaniu dobrej pamięci, umiejętności koncentracji oraz ogólnej sprawności umysłu nawet w późnym wieku, a właściwie, aż do śmierci. Poza tym, zawarty w herbacie jaśmin pomaga też odreagowywać stresy. Niektórzy wspominają też o jego działaniu antydepresyjnym i lekko pobudzającym.
Działa upiększająco (i podobno afrodyzjakalnie 🙂
Niektórzy twierdzą, że jaśmin jest także sprawdzonym afrodyzjakiem. Jakby tego było mało, amatorzy jaśminowej herbaty przekonują też, że systematyczne picie jej prawdziwej, chińskiej odmiany sprawia, że ciało zaczyna emanować delikatnym jaśminowym aromatem.