Perfumy a typ urody – jak dobrać zapach do typu kolorystycznego?

Perfumy a typ urody – jak dobrać zapach do typu kolorystycznego?

Na pierwszy rzut oka perfumy mają niewiele wspólnego z typem urody, w którym liczą się przede wszystkim barwy i odcienie. A przecież, dokładnie tak jak typy urodowe, również zapachy perfum można przypisać do pór roku. Można też stwierdzić, czy są ciepłe, czy zimne. Stonowane, czy wyraziste. Z pewnością więc każdy typ kolorystyczny odnajdzie w perfumerii gamę perfum wprost stworzonych dla siebie. Jaką zasadą się kierować?

Zapachy wiosny

Podstawą wiosennych perfum są kwiaty, zaś wiosenny typ urody określa świeżość i energia. Tym typom kolorystycznym zaleca się unikanie ciemnych, przytłaczających barw. Podobnie jest z perfumami – nie mogą być ciężkie. Powinna je charakteryzować lekkość i wyrazistość. Czysta i chłodna wiosna poza nutami kwiatowymi mogą polubić świeże zapachy z grupy zapachów wodnych oraz zielonych. Natomiast ciepła wiosna z pewnością skieruje swoją uwagę na owocowe tony, w tym energetyzujące cytrusy.

Lato we flakonie

Latem do głosu dochodzą najseksowniejsze zapachy, a wiosenne kwiaty chowają się za nutami owocowymi i orientalnymi. Zapachy są ciepłe, nieco cięższe od wiosennych, mogą pachnieć egzotyką i dalekimi podróżami. Letnie typy urodowe wybiorą owoce takie jak wiśnie, jagody, truskawki, maliny czy śliwki, połączone z wyrazistymi przyprawami, a więc orientem w postaci chociażby wanilii czy piżma. Jasne i chłodne lato nie powstydzą się też nut cytrusowych, zaś stonowane lato skusi się na zapachy stonowane i spokojne.

Złota jesień

Perfumy jesieni są wyjątkowo intrygujące, bo roztaczają wokół siebie woń słońca i zapadającego z wolna zmierzchu. Jesień to kwiaty, ale już nie te świeże, lecz zasuszone. To także ciepłe nuty orientalne i korzenne, szypry i zapachy drzewne, a także balsamiczne. Głęboka i przygaszona jesień mogą postawić na zapachy tajemnicze, nietypowe, zaś jesień ciepła nie żegna się jeszcze z owocami lata.

Wonna zima

Wbrew pozorom zapachy zimy nie są zaprzeczeniem letnich. Głęboka zima z oliwkową i ciemną karnacją wręcz prosi się o perfumy soczyste, owocowe, korzenne i czekoladowe. Zima chłodna oraz zima czysta powinny wyróżniać się wyrazistymi, mocnymi zapachami, które na długo pozostają w pamięci.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE