Woda? Woda!

Woda? Woda!

Czym wody mineralne różnią się od tej w kranie? Podstawową różnicą jest zawartość minerałów. Wody zawierające ich przeciętnie około 1000 mg na 1 litr określa się mianem wód mineralnych. Składniki te pochodzą ze skał i minerałów, które woda rozpuszczała przepływając przez nie. W Polsce wody, które kupujemy w sklepach to tak zwane wody wgłębne.

Wody mineralne – rodzaje

  • niskozmineralizowane (do 500mg/ 1 litr)
  • średniozmineralizowane (501- 1500 mg/ 1 litr)
  • wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/ 1 litr)

Producenci wód wykorzystują brak progu dla wód niskozmineralizowanych, co sprawia każda czysta woda (bez szkodliwych składników) może być określona mianem wody mineralnej. Stąd też ten szeroki wybór wód w sklepach. Kupując wodę powinniśmy kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami. Jeśli chcemy dostarczyć sobie więcej magnezu, wybierajmy wodę ze zwiększoną jego zawartością.

Woda stołowa

To jeszcze jeden rodzaj wody dostępnej w sklepach, choć częściej w restauracjach, barach i pubach. Woda stołowa (na etykiecie często oznaczona jako „table water”) to mieszanka wody pitnej podziemnej lub źródlanej z wodą mineralną, którą niekiedy dodatkowo mineralizuje się sztucznie.

Woda smakowa

Cytrynowa, pomarańczowa, truskawkowa – na rynku znajdziemy wody mineralne o określonych smakach. To alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za „zwykłą” wodą. Niestety, większość z nich zawiera sztuczne składniki i konserwanty, jak również cukier czy substancje słodzące, które zmieniają zdrową wodę w słodki napój. Ale nie wszystko stracone! Wodę smakową można w łatwy sposób samodzielnie przygotować w domu.

Gazowana czy niegazowana?

Woda gazowana to woda sztucznie nasycona dwutlenkiem węgla, która w smaku jest lekko kwaśna. Wiele osób uważa, że ten rodzaj wody lepiej gasi pragnienie niż woda niegazowana, co spowodowane jest wrażeniem orzeźwienia i chłodu pochodzącym z „bąbelków”. Woda gazowana, zwana kiedyś wodą sodową, nie powinna być pita przez dzieci oraz osoby cierpiące na dolegliwości żołądka, jelit, zgagę czy wzdęcia, ponieważ podrażnia przewód pokarmowy.

Dlaczego warto pić wodę?

  • woda poprawia metabolizm – dobra wiadomość dla odchudzających się. Picie dużych ilości wody poprawia przemianę materii (w tym proces spalania tłuszczu) aż do 30% u zdrowych kobiet i mężczyzn. Z kolei nawet małe odwodnienie powoduje spowolnienie przemiany materii.
  • woda gasi pragnienie i pomaga walczyć z głodem – picie 1-2 szklanek wody przed posiłkiem powoduje szybsze uczucie sytości, dzięki czemu zjemy mniejszą porcję
  • woda chroni serce – badania pokazują, że bycie odpowiednio nawodnionym zmniejsza ryzyko zawału serca o około 40%
  • woda zapobiega bólom głowy – jeśli cierpisz na migreny, pij więcej wody. Ból będzie występował rzadziej i z mniejszym natężeniem
  • woda zwiększa moc umysłu – picie odpowiedniej ilości wody pozwala na lepszą pracę mózgu – centrum zarządzania naszego organizmu
  • woda zmniejsza uczucie zmęczenia – odwodnienie sprawia, że tracimy koncentrację, czujemy się rozdrażnieni czy senni
  • picie wody pomaga oszczędzać pieniądze – cena za butelkę wody jest niższa niż cena popularnych napojów gazowanych czy soków. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na zakup filtra do wody, będziemy mogli pić wodę z kranu, oszczędzając kilka złotych.
Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Mleko Na Diecie: pomaga czy szkodzi?
Grejpfrut: właściwości i zastosowanie prozdrowotne
Posiłek Przed Treningiem: jeść czy nie jeść?
Czereśnie: właściwości
E-porady Dietetyczne: warto z nich korzystać?
Śniadanie: czego unikać?