Dlaczego mam wzdęcia? Jak sobie z nimi radzić?

Dlaczego mam wzdęcia? Jak sobie z nimi radzić?

Wzdęcia często nie są związane z żadną chorobą. Jednak zdarza się, że bębnica może być pierwszym sygnałem patologii związanych z układem pokarmowym. Najczęściej wzdęcia opisywane są przez cierpiących jako powiększenie obwodu brzucha.

Skąd się biorą wzdęcia?

W sytuacjach prawidłowych gazy znajdujące się w jelitach mają swoje źródło w:

  • Pęcherzykach powietrza połkniętych podczas spożywania pokarmów.
  • Gazach pochodzących z procesu fermentacji naturalnej flory bakteryjnej znajdującej się głównie w jelicie grubym.
  • Dwutlenku węgla uwalniającym się w wyniku reakcji soków trzustkowych i żółci z kwasami organicznymi i nieorganicznymi zawartymi w pokarmach.

Ilość gazów wydalanych przez człowieka często zależy od rodzaju spożywanego pokarmu (np. rośliny strączkowe – fasola, groch, ale także produkty mleczne oraz napoje gazowane).

Choroby związane z zespołami złego wchłaniania, takie jak: nietolerancja laktozy lub stany zapalne jelit (infekcje pokarmowe lub przewlekłe schorzenia – choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego), mogą również prowadzić do zwiększenia ilości gazów, co daje obraz uciążliwych wzdęć występujących wraz z bólem brzucha i nieprzyjemnym gnilnym zapachem wydalanych gazów. Przy nieustających wzdęciach konieczna może być konsultacja z lekarzem gastroenterologiem.

Czasem przyczyną wzdęć mogą być niektóre przyjmowane leki, gastropareza (neuropatia powstająca w wyniku cukrzycy) czy też twardzina układowa. W tym wypadku również wizyta u lekarza powinna być wskazana.

Jak pozbyć się wzdęć?

Przede wszystkim można działać objawowo – podając np. Espumisan – zawiera on substancję czynną symetykon, która ze względu na swoje właściwości zmniejsza napięcie powierzchniowe gazów zawartych w jelitach i ułatwia ich wydalanie oraz wchłanianie. Jest to lek bezpieczny w stosowaniu, gdyż nie ulega absorpcji w przewodzie pokarmowym. Preparat może być przyjmowany niezależnie od posiłków, bez ograniczeń czasowych. W razie silnych bólów można również przyjąć lek rozkurczający mięśniówkę jelit.

Również dieta jest ważnym czynnikiem leczniczym. W celu zapobiegania wzdęciom należy zrezygnować ze wszelkich napojów gazowanych, a także pokarmów, które mogą zwiększać produkcję gazów, np. kapusta, groch lub fasola.

Innymi sposobami mogą być również długie spacery, powstrzymywanie się od mówienia w trakcie spożywania posiłków lub stosowanie ciepłych okładów i preparatów kopru włoskiego.

Jeśli wymienione wyżej metody nie przyniosą efektów, należy skierować się do lekarza pierwszego kontaktu, który może zlecić podstawowe badania wraz z ultrasonografią jamy brzusznej. Pozwoli to wykluczyć choroby mogące dawać objawy bębnicy, np. niedrożność mechaniczną jelit.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Pediatra: czym się zajmuje?
Niedobór Magnezu: jak go rozpoznać?
Pms: jak załagodzić jego objawy
Repelenty: niezbędne na wakacjach
Problem Z Chrapaniem: przyczyny i leczenie