Uśmiech zdrowia

Uśmiech zdrowia

Na hasło „piękny uśmiech” zazwyczaj wyobrażamy sobie odsłonięte z dumą, proste i białe zęby. Następnie pojawia się skojarzenie z zabiegiem wybielania lub procesem prostowania zębów i doprowadzania ich w ten sposób do perfekcji. Ale perfekcja nie powinna zaczynać się dopiero w gabinecie stomatologicznym i dotyczyć jedynie upiększania. To w warunkach domowych musimy zapewnić sobie profesjonalną higienę jamy ustnej, a dążenie do idealnego uśmiechu niech będzie naszym zadaniem na co dzień. Pierwszy krok, jaki należy zrobić w tym kierunku, to dobór odpowiedniego zestawu do codziennej pielęgnacji. Co powinien zawierać i jak go skompletować?

Szczoteczka

Szczoteczka do zębów to, oprócz pasty, podstawowe narzędzie w walce o piękny i zdrowy uśmiech. Przy jej wyborze musimy kierować się przede wszystkim stanem naszych zębów i dziąseł. Jeśli mamy w pełni zdrowe uzębienie i rzadko skarżymy się na jakiekolwiek dolegliwości jamy ustnej, możemy wybrać szczoteczkę ze średnio twardym, a nawet twardym włosiem. Stomatolodzy polecają jednak tę pierwszą. Osoby, które mają wrażliwe zęby i dziąsła, powinny wybrać szczoteczkę z włosiem miękkim, dzięki któremu nacisk szczoteczki na dziąsła nie będzie zbyt silny. Niezależnie od stopnia wrażliwości, lepiej kupić szczoteczkę z włosiem syntetycznym, które jest trwalsze i bardziej higieniczne niż włosie naturalne, wchłaniające więcej wody. Postawmy na te szczoteczki, których włosie ułożone jest w wielu pęczkach o różnej długości – pozwoli to na dokładniejsze czyszczenie. Elastyczna główka szczoteczki również pomoże dotrzeć do trudniej dostępnych przestrzeni w jamie ustnej.

Tradycyjną szczoteczkę można zastąpić elektryczną. Chociaż jest ona znacznie droższa, a jej użycie jest uzależnione od prądu, ma kilka zalet, którym warto się przyjrzeć. Przede wszystkim dokładniej i szybciej czyści zęby, skuteczniej usuwa płytkę nazębną, a przy okazji masuje dziąsła. Jedna szczoteczka elektryczna wystarczy dla całej rodziny, ponieważ końcówki łatwo się zdejmuje. Niemniej, podobnie jak w przypadku szczoteczki tradycyjnej, włosie zużywa się po 2-3 miesiącach (jeśli szczotkujemy zęby częściej niż dwa razy dziennie, to nawet szybciej), więc końcówki trzeba wymienić wtedy na nowe.

Pasta

Wybór pasty do zębów uzależniamy głównie od ewentualnych problemów z uzębieniem. Przy nadwrażliwości odpowiednie będą pasty „sensitive”, które tworzą warstwę ochronną na cienkim szkliwie. Osoby z tendencją do próchnicy powinny zaopatrzyć się w pastę z wyższym stężeniem fluoru lub z dodatkiem ksylitolu, który jest bezpieczniejszy niż fluor i działa równie skutecznie. Pasty z wyciągiem czy olejkiem z ziół będą najlepsze dla zaczerwienionych i wrażliwych dziąseł, ponieważ pomogą zlikwidować stan zapalny. Problem paradontozy także został uwzględniony przez producentów past. Dostępne są specjalne pasty, które działają profilaktycznie i łagodzą objawy tego schorzenia. Mamy też całą gamę past wybielających, jednak zarówno przy ich wyborze, jak i podczas zakupu innych produktów wybielających – żelów, pasków itd., musimy dokładnie sprawdzić, co zawiera taki specyfik i jak często można go używać, aby nie zniszczyć szkliwa. Może się okazać, że dana pasta wybielająca nie nadaje się do codziennego użytku i należy ją stosować na zmianę z inną pastą.

Na opakowaniach past szukajmy informacji o wskaźniku RDA (Radioactive Dentin Abrasion). Dzięki niemu będziemy wiedzieć, czy pasta jest bezpieczna dla szkliwa. Wskaźnik ten określa stopień ścieralności płytki bakteryjnej. Przy w pełni zdrowym uzębieniu wybierajmy pasty o wartości najwyżej 80, a przy nadwrażliwości od 30 do 70. Pasty wybielające mają o wiele wyższy wskaźnik RDA.

Płyny do płukania jamy ustnej, nici, irygatory stomatologiczne

Płyny do płukania jamy ustnej dzielimy na dwa rodzaje: stosowane przed szczotkowaniem, które mają za zadanie zmiękczyć osad i ułatwić jego usunięcie oraz stosowane po szczotkowaniu, mające zapobiegać osadzaniu się płytki bakteryjnej. Płyny te, podobnie jak pasty, dobieramy w kontekście naszych potrzeb i indywidualnych problemów. Znajdziemy płyny z właściwościami wybielającymi, dla zębów wrażliwych, dla osób z problemem paradontozy, odświeżające, działające przeciwzapalnie itd. Nie przesadzajmy jednak z ich stosowaniem – zbyt intensywne może doprowadzić do zaburzeń smaku i przebarwień języka oraz zębów.

Nici dentystycznych powinniśmy używać zaraz po umyciu zębów, jeszcze przed przepłukaniem jamy ustnej płynem (chyba, że używamy tego zmiękczającego osad). Nitkowanie jest bardzo istotnym elementem higieny, ponieważ w przestrzeniach między zębami tworzy się środowisko będące idealną pożywką dla bakterii – zwykłe szczotkowanie i płukanie nie usunie stamtąd płytki bakteryjnej, której zaleganie prowadzi do obniżenia pH, demineralizacji szkliwa, a w konsekwencji nawet do zapalenia dziąseł i psucia się zębów. Codzienne nitkowanie jest więc obowiązkowe, jeśli chcemy utrzymać zęby i dziąsła w dobrym stanie i cieszyć się ich zdrowiem. Możemy wybrać nici zwykłe, woskowane lub pokryte fluorem. Nici dostępne są w różnych grubościach, a nawet smakach.

Mniej popularnym, ale równie przydatnym urządzeniem do czyszczenia jamy ustnej jest irygator dentystyczny. Za pomocą strumienia wody i powietrza, pod regulowanym ciśnieniem, usunie on resztki pokarmów i oczyści trudno dostępne dla szczoteczki przestrzenie. Może on zastąpić nić dentystyczną i jest przydatny dla osób, które noszą aparaty ortodontyczne, implanty, koronki itd.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Przyczyny Poronienia: jakie badania zrobić?
Dary Jesieni: warzywa, owoce i nie tylko
Pakiet Medyczny: inwestycja w zdrowie
Przepis Na Cydr: z czego jest robiony?
Jak Dbać O Zęby?: Wskazówki
Kuchenne Triki: domowe sposoby