Uprawa pomidorów w donicy – czy to możliwe?

Uprawa pomidorów w donicy – czy to możliwe?

Każdy, kto chce uprawiać pomidory na balkonie czy tarasie, musi poświęcić im wiele uwagi. Pomidory z reguły wymagają uważnej pielęgnacji i dotyczy to również tych trzymanych w donicy, nie tylko szklarniowych i ogrodowych. Jak zacząć uprawę pomidorów w warunkach blokowych?

Nasiona czy sadzonki?

Uprawę pomidorów zaczynamy zwykle od kupienia gotowych sadzonek. Dostaniemy je w sklepach ogrodniczych i na targach już na początku maja. Takie sadzonki umieszczamy od razu w donicy czy skrzyni, następnie podlewamy i regularnie o nie dbamy, by już niedługo móc obserwować jak rosną i owocują.

Wielu zapaleńców ogrodnictwa, nawet tych którzy nie mają do dyspozycji chociażby kawałka ogródka, idzie jednak o krok dalej i zamiast sadzonek kupuje nasionka. Nasionka pomidorów należy wysiać już na przełomie marca i kwietnia. Najlepiej zakupić do tego celu wielodoniczki, czyli maleńkie, połączone ze sobą doniczki z odpływem, lub wykorzystać wytłoczki po jajkach. Nasionka wysiewamy w nich do ziemi uniwersalnej lub specjalnej ziemi do uprawy warzyw. Aż do majowych przymrozków takie wysiewki muszą pozostać wewnątrz domu, wystawione przy dobrze oświetlonym oknie. Przenosimy je na zewnątrz dopiero po 15 maja.

Na balkonie

Pomidory potrzebują dużo miejsca, dlatego powinniśmy przesadzić je do dużej donicy lub skrzyni. Podstawą ich pielęgnacji jest codzienne podlewanie. Aby ziemia, w której rosną zachowywała optymalną wilgotność, musimy zapewnić wodzie odpływ, najlepiej wysypując na dnie donicy kamyczki lub keramzyt. Ziemię pod uprawę pomidorów należy też nawozić nawozem uniwersalnym lub specjalnym, przeznaczonym do uprawy tych warzyw.

Jakie pomidory wybrać?

Do uprawy tarasowej lub balkonowej idealnie nadają się gatunki karłowate pomidorów, np. lubiane przez większość z nas pomidorki koktajlowe. Zwyczajne pomidory również mają szansę wyrosnąć i zaowocować, ale będą potrzebowały więcej miejsca.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE