Ubezpieczenie dla fanów aktywnych wakacji – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Ubezpieczenie dla fanów aktywnych wakacji – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Innym razem wybieramy aktywny wypoczynek związany z uprawianiem sportu. Jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny, aby spędzić aktywne wakacje w sposób bezpieczny?

Czy aktywne wakacje z kartą EKUZ to dobry pomysł?

Niektóre osoby wyjeżdżające za granicę, w tym przypadku do jednego z krajów Unii Europejskiej, ograniczają swoje ubezpieczenie do wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument bywa bardzo przydatny, ponieważ zapewnia Polakom dostęp do podstawowej publicznej Opieki Zdrowotnej w kraju pobytu. Ma on jednak swoje znaczne ograniczenia.

Umożliwia on jedynie korzystanie z publicznej służby zdrowia, a należy pamiętać, że nie wszystkie usługi darmowe w Polsce, są bezpłatne również za granicą. Czasami w mniejszych miejscowościach, które pragniemy odwiedzić, w ogóle brakuje takich placówek. Kosztowne leczenie, a tym bardziej ratownictwo, na wypadek kontuzji odniesionej w trakcie trekkingu czy uprawiania sportu, w ogóle nie wchodzi w grę. Wówczas udzielona pomoc medyczna może zrujnować budżet niejednego podróżnika.

Czy standardowa polisa turystyczna pozwala na bezpieczne uprawianie sportu?

Świadomi podróżnicy i urlopowicze wybierają typowe ubezpieczenia turystyczne. To w zasadzie pakiety polis zawierające między innymi:

  • pomoc medyczną,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • pokrycie kosztów ratownictwa medycznego,
  • ubezpieczenie skradzionego bagażu,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

W większości przypadków tak skonstruowana polisa pozwala beztrosko spędzić wakacje i nie martwić się o ewentualne choroby, kontuzje czy zdarzenia losowe. Pomoc zostanie zorganizowana i refundowana przez ubezpieczyciela. Jednak większość typowych ubezpieczeń turystycznych ma specyficzne wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela dotyczące uprawiania sportu. Dobrym tego przykładem są narciarstwo i snowboard. Kontuzje odniesione na stoku nie będą obligowały ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania, bo polisa nie obejmuje tego typu zdarzeń.

Jeśli w trakcie zagranicznego wyjazdu zamierzamy uprawiać sport, należy pokusić się o specjalną polisę, która uwzględnia konkretną dyscyplinę. Wtedy możemy czuć się bezpiecznie. Jednak polisa polisie nierówna. Ubezpieczyciela interesuje również fakt, czy nasze aktywności mają charakter wyczynowy i wiążą się na przykład ze startem w zawodach lub profesjonalnym treningiem, czy może chodzi bardziej o rekreację. Zanim wybierzemy konkretną polisę, warto zatem sprawdzić, jakie zdarzenia dokładnie obejmuje.

Jak znaleźć optymalną polisę na aktywne wakacje?

Internet daje ogromne możliwości w kwestii poszukiwania ubezpieczeń turystycznych, również dla sportowców. Najlepiej skorzystać z internetowego kalkulatora, takiego jak KioskPolis. Zasada działania jest bardzo prosta. Wypełniamy krótki formularz, który uwzględnia konkretne dyscypliny sportu, a następnie przechodzimy do proponowanych ofert. Prezentują je wiodące towarzystwa działające na polskim rynku. Tanie i korzystne ubezpieczenia turystyczne dla sportowców są dostępne pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator/ubezpieczenie-turystyczne/web/.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE