Jeśli chcesz skutecznie zapobiec temu procesowi, należy udać się do lekarza dermatologa, który specjalizuje się w leczeniu problemów z włosami i skórą głowy – trychologa.
Kim jest trycholog?
Trycholog to lekarz dermatolog, którego specjalizacją jest leczenie chorób skóry głowy i wypadających włosów. Od zwykłego dermatologa odróżnia go to, że nie zajmuje się ogólnymi problemami skórnymi. Wąska specjalizacja sprawia, że trycholog jest doskonałym specjalistą w swojej dziedzinie i jest w stanie w szybkim czasie nieomylnie zauważyć problem i poprawnie go zdiagnozować, a co za tym idzie: pomóc szybciej, zalecając odpowiednie leczenie. Poprzez dokładną analizę struktury skóry głowy, jej schorzeń oraz cebulek włosów trycholodzy diagnozują przyczynę nadmiernego wypadania włosów i dobierają odpowiednie leczenie i środki do pielęgnacji, które pomogą rozwiązać problem.
Zobacz nowoczesne metody leczenia łysienia i wypadania włosów na stronie drTrycholog.pl
Kiedy powinniśmy wybrać się do trychologa?
Pierwszymi objawami wskazującymi na to, że z naszą skórą głowy dzieje się coś złego, są: swędzenie głowy, pojawienie się na jej skórze płatów łupieżu, zauważenie tłustej wydzieliny pod paznokciami po drapaniu się po głowie oraz zwiększona liczba wypadających włosów. Jeśli dolega nam któryś z wyżej wymienionych objawów, jest to sygnał, że powinniśmy udać się do lekarza. Wypadanie włosów jest wprawdzie naturalnym procesem ich wymiany i jest absolutnie normalny, jeśli jednak zauważymy, że na szczotce podczas czesania czy w wannie po myciu głowy pojawia się ich więcej niż zazwyczaj, oznacza to, że prawidłowy proces wymiany został zaburzony.
Jak wygląda badanie trychologiczne?
Badanie trychlogiczne rozpoczyna dokładny wywiad. Lekarz zbiera od pacjenta informacje na temat jego diety, gospodarki hormonalnej organizmu, przyjmowanych leków i wyników badań krwi. Po zebraniu wywiadu trycholog przy użyciu mikrokamery bada skórę głowy, włosy i ich cebulki w bardzo dużym przybliżeniu. Badanie jest bezbolesne i nie trzeba się do niego przygotowywać, konieczne są jedynie czyste włosy i niestosowanie przed wizytą żadnych kosmetyków do włosów i skóry głowy.
Kiedy trycholog przeprowadzi badanie, decyduje o sposobie leczenia. Może również skierować pacjenta do innego specjalisty, jeśli uzna, że problem ze skórą głowy i włosami jest wtórną przyczyną innego zaburzenia zdrowotnego. Trycholodzy najczęściej współpracują z dermatologami, ginekologami i endokrynologami.
Dlaczego włosy wypadają?
Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów zalicza się: zmiany hormonalne, stres, nieodpowiednią dietę oraz predyspozycje genetyczne. Zaburzenie hormonalne szczególnie groźne jest dla kobiet. Trzeba kontrolować pracę gruczołów, które odpowiadają za ich wydzielanie. Należą do nich: tarczyca, kora nadnerczy i przysadka mózgowa. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do wielu niekorzystnych zmian w organizmie, w tym do nadmiernego wypadania włosów.
Stres i nieodpowiednia dieta również przyczyniają się do wypadania włosów, ale mogą również powodować ich osłabienie, rozdwajanie się i łamliwość. Kiedy się denerwujemy, wydzielamy hormony, które powodują kurczenie się mięśni przywłosowych, przez co włosy nie otrzymują odpowiednich składników i stają się słabsze.
Leczenie u trychologa
Trycholodzy oferują sowim pacjentom wiele skutecznych preparatów działających na zewnątrz, po których użyciu w krótkim czasie można zauważyć znaczną poprawę stanu skóry głowy i włosów. Mogą być to specjalne galaretki, wyciągi ziołowe i z łożysk zwierząt. Trycholog wybiera taki rodzaj leku, którego określone działanie pomoże najskuteczniej rozwiązać problem. Może być to nawilżanie, gojenie, wspomaganie wydzielania sebum lub odżywianie włosów.
Trycholog może również zlecić zabiegi trychologiczne – relaksujący sposób leczenia, który pomaga pobudzić krążenie skóry, oczyścić ją, nawilżyć i odpowiednio odżywić. Stosowane są zarówno na skórze głowy, jak i na samych włosach.
A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y