Sztuka oszczędzania

Sztuka oszczędzania

Oszczędzanie nie leży w naszej naturze. Chociaż jest to sztuka, która wymaga od nas pewnego wysiłku i systematyczności, jest możliwa do nauczenia. Zmieniając swoje codzienne złe nawyki, będziesz w stanie co miesiąc odłożyć określoną kwotę pieniędzy, którą z pewnością nie raz będziesz potrzebować w obliczu nieoczekiwanych wydatków.

Cel i motywacja

W przypadku oszczędzania, odpowiednie nastawienia jest kwestią kluczową. Obierz swój cel, dla którego zdecydowałaś się oszczędzać, zapisz go na kartce papieru i wyeksponuj ją w widocznym miejscu. Codzienna motywacja zmobilizuje Cię do działania i dążenia do wyznaczonego celu. W ten sposób łatwiej będzie Ci pokonać wszelkie zakupowe pokusy, na które jesteś narażony na każdym kroku.

Planuj wydatki

Znając swój cel, przejdź do stworzenia budżetu domowego. Zrób zestawienie swoich dochodów i postaraj się precyzyjnie określić swoje wydatki. Podziel je na odpowiednie kategorie – opłaty stałe, jak np. rachunki, żywność, odzież, rozrywka i drobne przyjemności oraz inne wydatki. Klasyfikacja wszystkich wydatków do poszczególnych grup pokaże Ci, w którym obszarze wydajesz najwięcej i gdzie jesteś w stanie zmniejszyć swoje wydatki.

Na podstawie sporządzonego bilansu zaplanuj swoje wydatki na nadchodzący miesiąc, tydzień, a nawet dzień. Wyznaczaj sobie dzienne limity gotówki, które możesz wydać i staraj się przestrzegać tej zasady. Pamiętaj, aby podczas planowania wziąć pod uwagę także sumę, którą masz zamiar zaoszczędzić.

Uwaga! Określaj kwotę oszczędności realnie, zaczynając od małych kwot, stopniowo je powiększaj, bowiem zbyt wygórowane oczekiwania mogą spowodować, że z pierwszym niepowodzeniem stracisz motywację do dalszego oszczędnego trybu życia.

Sztuka oszczędzania poza domem

Na działanie reklamy oraz wszelkiego rodzaju promocji jesteśmy najbardziej narażeni w przestrzeni sklepowej. To podczas robienia zakupów ulegamy największej pokusie zakupowej, przez co w naszych koszykach lądują produkty, których nie potrzebujemy. Jak się przed tym uchronić i zacząć oszczędzać na zakupach? Przed wyjściem do sklepu koniecznie sporządź listę potrzebnych produktów.

Aby zaoszczędzić pieniądze na zakupach spożywczych, możesz również zdecydować się na zakupy online. Wiele sieci supermarketów oferuje obecnie możliwość e-zakupów, która nie tylko jest bezpieczniejsza, bo rzeczywiście kupujesz tylko to, czego potrzebujesz, ale również oszczędza Twój czas i siłę, ponieważ zakupy dostarczane są pod Twoje drzwi.

Oszczędzać możesz również na zakupach odzieżowych. Korzystaj z wyprzedaży, które występują dwa razy do roku – w styczniu i lutym oraz w czerwcu i lipcu. Dodatkowo możesz zorganizować wśród znajomych tzw. swap, czyli bezgotówkową wymianę garderoby. Odwiedzanie modnych w ostatnich czasach sklepów z używaną odzieżą może okazać się doskonałą okazją nie tylko do zaoszczędzenia pieniędzy, ale także do zakupu unikalnych kreacji.

Jak już zostało powiedziane we wstępie, oszczędzanie to sztuka poszukiwania tańszych rozwiązań, które niezwykle dobrze sprawdzają się w przypadku wydatków na rozrywkę. Zamiast wyjścia do kina, możesz wybrać seans w domowym zaciszu z wypożyczonym na DVD filmem. Jesteś posiadaczem karnetu na fitness, ale nie korzystasz z niego? Zacznij biegać lub wyciągnij z piwnicy rower.

Sztuka oszczędzania w domu

Oszczędzanie w domu ma wielki potencjał. Wystarczy, że zmienisz swoje dotychczasowe złe nawyki, a z każdym kolejnym miesiącem w Twojej skrzynce pocztowej będą znajdowały się coraz to niższe rachunki. Zacznij od oszczędzania na wodzie. Bierz prysznic, zamiast codziennie kąpać się w wannie wypełnionej wodą po brzegi. Podczas codziennej toalety nie zapominaj o zakręcaniu wody, za każdym razem kiedy z niej nie korzystasz. Rób pranie tylko wtedy, kiedy pralka jest pełna. Dobrym sposobem na zmniejszenie rachunków za wodę jest zainwestowanie w zmywarkę, która do mycia naczyń potrzebuje znacznie mniejszej ilości wody, niż Ty, myjąc je pod bieżącą wodą.

Zaoszczędzisz na rachunkach za prąd, pamiętając o wyłączaniu światła za każdym razem, kiedy nie jest Ci potrzebne oraz o jego włączaniu w momencie, kiedy światło dzienne przestaje już wystarczać. Wymiana żarówek na ich energooszczędne odpowiedniki to kolejny krok, który możesz podjąć, aby zmniejszyć zużycie prądu. Korzystanie z urządzeń o klasie oszczędności A+, A++ lub A+++ również pomoże Ci obniżyć opłaty za prąd, a tym samym zaoszczędzić pewną kwotę pieniędzy, która w skali roku może okazać się znacząca.

Rachunki za gaz stanowią kolejne źródło oszczędności. Aby je obniżyć, pamiętaj o gotowaniu tylko takiej ilości wody, które realnie potrzebujesz do przygotowywania potraw. Gotowanie w garnkach o średnicy dopasowanej do wielkości palnika oraz używanie pokrywek także pomoże Ci prowadzić oszczędności w tej sferze rachunków.

Artykuł stworzony przy współpracy z serwisem Pozyczkomat.pl

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Materac Do Spania: wybierz najlepszy dla siebie
Wybór Dywanu: prosty sposób na odmianę wnętrza
Akryl Malarski: do czego można go użyć?
Kawa: poznaj ciekawe fakty
Piwo: jego zastosowanie w domu