Jest to efekt braku dbałości o pralkę, którą trzeba co jakiś czas czyścić. Jak robić to skutecznie?
Filtr pralki – dlaczego jego czyszczenie jest niezwykle istotne?
Filtr jest elementem, na którym z łatwością osadzają się wszelkie zanieczyszczenia. W przypadku pralki kumuluje kurz, włosy i zmechacone części materiałów odzieżowych. Gdy pod ich wpływem dochodzi do zablokowania filtra, gromadzi się wówczas woda i brud, co stanowi jedną z przyczyn nieprzyjemnej woni stęchlizny, jaką można wyczuć po wyjęciu ubrań z pralki. Niestety zatkany filtr prowadzi niekiedy do uszkodzenia pralki. Z tego względu należy go czyścić co kilka tygodni. Filtr często jest umiejscowiony z przodu pralki i chroniony niedużą osłoną. Rozpoczynając jego czyszczenie, należy uzbroić się w miskę, szmatkę i gumowe rękawice, co uchroni przed rozlaniem się wody i pobrudzeniem. Należy usunąć przesłonę filtra i wydobyć wszelkie zanieczyszczenia. Na końcu zaleca się dodatkowo przeczyszczenie gorącą wodą i uniwersalnym mleczkiem do czyszczenia. Filtr powinien być dokładnie wyczyszczony i osuszony. Jeżeli przez długi czas nie był w ogóle czyszczony i pralka nie działa należycie nawet po usunięciu zbędnych elementów z jego wnętrza, konieczna będzie pomoc specjalisty, którego można znaleźć za pomocą serwisu https://www.restartagd.pl.
Dozownik – jak często należy go myć?
Dozownik na proszek i płyn do płukania tkanin odgrywa jedną z kluczowych ról w utrzymaniu pralki w dobrym stanie. W jego zakamarkach gromadzą się zanieczyszczenia, pozostałości proszku, a wilgoć powoduje, że łatwo rozwija się pleśń. Wpływa to negatywnie na jakość prania. Po każdym praniu dozownik powinien dobrze wyschnąć. Nie trzeba go od razu wyjmować, ale dobrze jest zostawić pralkę otwartą na parę godzin i zamknąć ją dopiero, gdy zarówno dozownik, jak i jej wnętrze będą suche. Natomiast co najmniej dwa razy w miesiącu konieczne jest wyciągnięcie dozownika i staranne oczyszczenie go. Należy porządnie opłukać go pod gorącą wodą. Warto posłużyć się szczoteczką, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia, które przywarły do jego ścianek. Pleśń i inne nieczystości można wyeliminować, stosując tradycyjny płyn do mycia naczyń. Istnieją specjalne środki przeznaczone właśnie do neutralizowania pleśni. Dozownik można również umyć w zmywarce.
Bęben pralki – jaka jest przyczyna brzydkiego zapachu ubrań?
Bęben jest jednym z najważniejszym elementów pralki. Gdy gromadzi się w nim pleśń, wówczas ubrania chłoną zapach stęchlizny. Właśnie dlatego tak ważne jest, wspomniane już wcześniej, osuszanie wnętrza pralki przed jej zamknięciem. Podczas czyszczenia bębna należy zwrócić uwagę na osad, który kumuluje się na gumie chroniącej wejście do bębna. Osad najłatwiej usunąć przy użyciu niepotrzebnej szczoteczki do zębów. Ponadto rekomendowane jest wlanie szklanki octu do bębna i ustawienie pustego prania o najwyższej temperaturze. Aby usunąć nieprzyjemny zapach octu, włączamy szybkie puste pranie.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY