Spis prac przydomowych do wykonania zimą

Spis prac przydomowych do wykonania zimą

Przygotowaliśmy spis najważniejszych prac, koniecznych do wykonania zimą w gospodarstwie.

Odśnieżanie posesji

To jedno z najważniejszych zadań zimowych. Padający śnieg, szczególnie ten mokry, może spowodować w gospodarstwie wiele zagrożeń. Zasypie wjazd na posesję, do garażu, obciąży balkony i tarasy, uniemożliwi otwarcie bramy (szczególnie przesuwnej). Aby tego uniknąć, należy systematycznie odśnieżać teren – nawet przy minimalnych opadach. Dzięki temu nie dopuścimy do nagromadzenia grubej i zlodowaciałej warstwy śniegu. Taki śnieg jest trudniejszy do usunięcia, bo jego waga jest znacznie większa. Szczególnie niebezpieczne jest, gdy zalega on na balkonach czy tarasach. Może to doprowadzić nawet do zarwania konstrukcji.

Na każdym właścicielu nieruchomości spoczywa prawny obowiązek odśnieżania chodnika przylegającego do posesji, a także usunięcia sopli znajdujących się przy rynnach. Za niestosowanie się do tego paragrafu grozi mandat. Na rynku znaleźć możemy wiele narzędzi do skutecznego odśnieżania. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by łopata była lekka i wyposażona w wygodny uchwyt do trzymania. Dobrą praktyką jest także posypanie nawierzchni solą lub piaskiem.

Odśnieżanie dachu – obowiązek każdego właściciela nieruchomości

To jedno z zajęć, o których niemało osób zapomina. Niestety zalegający na dachach śnieg jest bardzo niebezpieczny. Metr warstwy kilkunastocentymetrowego mokrego śniegu może ważyć nawet kilkaset kilogramów, co stanowi obciążenie dla konstrukcji poszycia – zwłaszcza gdy dach jest płaski i śnieg nie ma możliwości grawitacyjnego spadku. Prawo nakłada więc na właścicieli i zarządców obiektów obowiązek odśnieżania dachu.

Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni sprzęt. Drabina będzie tu niezbędna. W przypadku domów jednorodzinnych najlepsza będzie drabina przystawna, za pomocą której bez problemu usuniemy lód i sople z rynien, a także dostaniemy się na dach budynku. Ważne, aby drabinę postawić na utwardzonym gruncie. Jeżeli wokół domu znajduje się trawiasta lub grząska powierzchnia, drabinę należy wyposażyć w specjalne szpice zwiększające stabilność. Odśnieżanie bardzo stromych dachów lub tych o skomplikowanej konstrukcji należy pozostawić specjalistycznym ekipom, wyposażonym w odpowiedni sprzęt.

Pielęgnacja drzewek i krzewów

Równie ważne w okresie zimowym jest dbanie o rośliny ogrodowe. Doglądanie i uzupełnianie stanu osłon na bylinach i krzewach, a także usuwanie śniegu z gałązek to najważniejsze działania w tym zakresie. Zalegający na krzewach czy drzewach ciężki śnieg może spowodować ich połamanie. W drugiej połowie stycznia, gdy aura jest łagodna, można przystąpić już do pierwszych odmładzających cięć. Odporne na mróz krzewy, takie jak rokitnik, czerwona porzeczka czy agrest, są już w tym czasie gotowe do tego, aby uzyskać z nich młode szczepki. Przycinanie bardziej wrażliwych drzew pozostawiamy na luty bądź marzec. Odpowiedni sprzęt bardzo ułatwi nam pracę – sekator, nożyce, drabina przegubowa (sprawdzi się najlepiej, gdyż daje możliwość zmodyfikowania jej wedle własnych potrzeb).

Dotlenienie oczka wodnego

Zimą, po zamarznięciu oczka wodnego, należy pamiętać o jego prawidłowym dotlenieniu. Szczególnie przy głębszych oczkach jest to wyjątkowo ważne. Zapewniamy w ten sposób rybom odpowiedni poziom tlenu, pozwalający im na spokojne przezimowanie. Tradycyjną metodą jest wykucie przerębla. Innym rozwiązaniem jest zakup styropianowych pływaków. Dostępne są one w specjalistycznych sklepach wędkarskich lub ogrodniczych. Montuje je się na wodzie jeszcze przed jej zamarznięciem. Skutecznie transportują one tlen nawet do najgłębszych miejsc oczka.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE