Przepuklina brzuszna – przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina brzuszna – przyczyny, objawy, leczenie

Objaw choroby to widoczne uwypuklenie w obrębie pępka bądź nadbrzusza. Leczenie przepukliny wymaga podjęcia zabiegu.

Przyczyny przepukliny brzusznej

Przepuklina brzuszna polega na patologicznym przesunięciu się jelita cienkiego, grubego, żołądka, śledziony bądź pęcherza moczowego poza granicę jamy brzusznej. Schorzenie pojawia się, kiedy w jej wnętrzu wzrasta ciśnienie. W wyniku tego tkanki są osłabione i dochodzi tam do ich pęknięcia bądź rozwarstwienia. Powstaje otwór, do którego przesuwają się narządy wewnętrzne. Powłoki brzuszne mogą zostać osłabione na skutek stosowania nieprawidłowej diety bądź degradacji włókien kolagenowych. Na rozwój przepukliny brzusznej są narażone osoby palące papierosy. Choroba może dotknąć także pacjentów po operacji.

Przepuklina brzuszna – rodzaje

Istnieje pięć rodzajów przepukliny brzusznej:

  • pachwinowa,
  • udowa,
  • pępkowa,
  • kresy białej,
  • pooperacyjna.

Po rozpoznaniu przepukliny można nosić tzw. pas przepuklinowy, który pozwala zapobiec dalszemu przemieszczaniu się narządów. Nie zastąpi jednak leczenia chirurgicznego. 

Przepuklina brzuszna – objawy

Główny objaw przepukliny brzusznej to uwypuklenie, które jest widoczne w okolicy nadbrzusza lub pępka. Może pojawić się też w okolicach blizny pooperacyjnej. Ta patologiczna zmiana przypomina guzek, który zazwyczaj powiększa się w trakcie wysiłku, ataku kaszlu bądź podczas wypróżniania się. Schorzeniu towarzyszy ból, który nasila się w wymienionych wyżej sytuacjach. Przepuklina może dawać też takie objawy, jak wzdęcia, wymioty, nudności oraz kłopoty przy oddawaniu gazów i stolca.

Leczenie przepukliny brzusznej

Kiedy pojawią się symptomy sygnalizujące przesunięcie się narządów wewnętrznych do jamy brzusznej, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Diagnostyka zazwyczaj obejmuje jedynie wykonanie badania ultrasonograficznego. Przepuklina brzuszna to choroba, która może być wyleczona jedynie podczas zabiegu. W tym celu stosuje się leczenie laparoskopowe bądź tradycyjną operację.

Zobacz także: Czym jest pas przepuklinowy?

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE