Objawy cukrzycy

Objawy cukrzycy

Badania na określenie poziomu cukru we krwi powinniśmy robić raz w roku od ukończenia dwudziestu lat. Niewielu z nas jednak przestrzega tego zalecenia z taką systematycznością, szczególnie, jeśli w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. A powinniśmy – cukrzyca jest chorobą, która rozwija się latami, a jej wczesne wykrycie i zmiana przyzwyczajeń żywieniowych mogą zaoszczędzić nam wielu poważnych konsekwencji.

Cukrzyca w Polsce

Obecnie w Polsce na cukrzycę cierpi ponad 2 miliony osób, a na całym świecie – blisko 250 milionów. Uznaje się ją już za chorobę cywilizacyjną, związaną z globalną zmianą stylu życia: złą dietą, siedzącą pracą czy częstszymi uzależnieniami od nikotyny. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji: niewydolności nerek, udaru mózgu czy utraty wzroku. Nie wolno więc w żadnym wypadku lekceważyć objawów choroby – nawet, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy oznaczają coś poważnego, dla bezpieczeństwa należy skonsultować nasze obserwacje ze specjalistą.

Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy?

  • Długotrwałe uczucie zmęczenia, niezależnie od ilości wypoczynku czy długości snu, a także – wynikające ze złego samopoczucia – obniżenie nastroju.
  • Częste oddawanie moczu (także w nocy) oraz znaczny wzrost pragnienia (przyjmowanie powyżej 3 litrów płynów dziennie).
  • Utrata masy ciała, pomimo przyjmowania takiej samej lub większej niż zwykle ilości pożywienia (cukrzycy często towarzyszy wzrost apetytu).
  • Zaburzenia wzroku, przejawiające się nieostrym widzeniem (zarówno u osób ze zbadaną wadą wzroku, jak i u tych, które wcześniej nie doświadczały zaburzeń tego narządu).
  • Dolegliwości skórne, w obszarze jamy ustnej, śluzówki i narządów rodnych: stany zapalne, infekcje, świąd. U diabetyków obserwuje się częstsze występowanie grzybicy i czyraków oraz zwiększone wypadanie włosów.
  • Wolniejsze gojenie się ran oraz częstsze występowanie siniaków.
  • Częste drętwienie kończyn, a także ich skurcze i nawracające uczucie mrowienia.
  • Zapach acetonu w wydychanym powietrzu, występujący w przypadku zaawansowanej cukrzycy.

Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie lekceważyć tych symptomów (szczególnie, jeśli dostrzegasz u siebie więcej, niż jeden z nich), a także o tym, by regularnie badać poziom cukru we krwi – to najlepszy sposób na wykrycie cukrzycy, zwłaszcza wtedy, gdy nie daje jeszcze żadnych typowych objawów.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Osteoporoza: objawy i leczenie
Kręgosłup: nie zaniedbuj go!
Odporność Orgnizmu: jak dbać o nią zimą?
Przeziębienie Czy Grypa: jak je odróżnić?
Bóle Kręgosłupa: jak sobie z nimi radzić?
Antykoncepcja Online: skorzystaj z e-recepty