Cukrzyca ciążowa – czym jest, jak się objawia i jaka dieta jest wtedy skuteczna

Cukrzyca ciążowa – czym jest, jak się objawia i jaka dieta jest wtedy skuteczna

Gdy poziom cukru niebezpiecznie szybuje w górę, to znak, że dzieje się coś niedobrego i należy natychmiast podjąć odpowiednie działania, by nie zaszkodzić swojemu organizmowi oraz maleństwu.

Co to za przypadłość i skąd się bierze?                                                                

Cukrzyca ciążowa pojawia się u tych kobiet, które nigdy wcześniej przed zapłodnieniem nie miały problemów z poziomem cukru we krwi. Jej przyczyną okazują się zaburzenia hormonalne. Tak naprawdę może zapaść na nią każda kobieta, jednak zdecydowanie więcej ryzykują osoby, które przed zajściem w ciążę walczyły z nadwagą lub też jeśli któryś z członków ich najbliższej rodziny cierpi na cukrzycę typu II. Niebezpieczeństwo pojawienia się tej przypadłości zwiększa się przy kolejnej ciąży, zwłaszcza jeśli już wcześniej odnotowano podwyższony cukier w ciąży. Właśnie dlatego tak ważne jest, by stale sprawdzać poziom glukozy w ciąży, wykorzystując specjalne testy, które robi się kilka razy. Pierwszy z nich przeprowadza się między 5. a 8. tygodniem ciąży, a drugi – między 24. a 28. Jeśli wtedy występuje przekroczenie normy cukru w ciąży, pacjentka zostaje skierowana na trzeci test diagnostyczny.  

Objawy

Cukrzyca w ciąży objawia się między innymi wielomoczem. Jeśli więc w ciągu dnia oddajesz bardzo dużo moczu, może to być dosyć niepokojący znak (chora osoba oddaje nawet powyżej trzech litrów w ciągu doby). Towarzyszy temu nadmierne odczuwanie pragnienia, ponieważ błony śluzowe oraz skóra wysychają nad wyraz szybko, przez co potrzebują stałego uzupełniania płynów. Przekroczenie normy glukozy w ciąży jest również związane z nagłymi napadami głodu, spowodowanymi brakami insuliny. Możesz też odczuwać wzmożoną senność oraz zmęczenie. Niewykluczone też, że dojdzie do spadku masy ciała.

Co najlepiej jeść?

Podwyższony cukier w ciąży wymaga również odpowiedniego odżywiania. Po pierwsze konieczne jest, by codzienny jadłospis zawierał wszystkie składniki pokarmowe, w tym węglowodany, tłuszcze, minerały oraz białka. Po drugie, dobrze jest unikać potraw bardzo tłustych, w tym mięsa, i wyeliminować wszystko to, co smażone. Najlepiej zdecydować się na parzenie lub duszenie poszczególnych produktów spożywczych. Jeśli cierpisz na tę dolegliwość, powinnaś też zapomnieć o jedzeniu podrobów, żółtego sera, śmietany oraz o piciu mleka. Aby zapewnić sobie optymalne menu, najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnego diabetologa. Wówczas zdobędziesz pewność, że odżywiasz się właściwie, a przy okazji nie szkodzisz ani sobie, ani dziecku. 

Czym grozi cukrzyca ciążowa?

Kontrolowanie tego, jaki jest poziom cukru we krwi w ciąży, okazuje się bardzo dobrym nawykiem. Niestety cukrzyca ciążowa może bowiem doprowadzić do wielu groźnych powikłań. Jeśli nie będzie ona odpowiednio leczona, może na przykład zwiększyć ryzyko poronienia. Zdarza się również, że doprowadza do przyspieszenia naturalnego porodu. Niejednokrotnie schorzenie to wywołuje makrosomię, w wyniku której dziecko rodzi się za duże w stosunku do swojego wieku.

Jeśli waga nienarodzonego malucha utrzymuje się na odpowiednim poziomie, poród powinien być wykonany poprzez cesarskie cięcie. Naturalnie, wczesne stwierdzenie występowania cukrzycy, regularne kontrole oraz stała opieka lekarska pozwala uchronić przed groźnymi powikłaniami zarówno matkę, jak i dziecko. Jeśli więc tylko dostrzeżesz coś niepokojącego, najlepiej zrobisz, jeśli od razu udasz się do specjalisty.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE