Nietrzymanie moczu – jak złagodzić ten problem?

Nietrzymanie moczu – jak złagodzić ten problem?

Nietrzymanie moczu to wstydliwa dolegliwość, która może pojawić się z wiekiem, u kobiet często pojawia się po porodzie, lub może też być objawem jakiegoś poważniejszego schorzenia.

Przyczyny problemów z utrzymaniem moczu w pęcherzu przez mężczyzn

Najczęstszą przyczyną problemów z utrzymaniem moczu jest przerost prostaty pojawiający się wraz z wiekiem. Oprócz tego niekontrolowany wyciek moczu może być związany z neuropatią, schorzeniami układu nerwowego (jak choroba Parkinsona, Alzheimera), nowotworami, cukrzycą lub zakażeniami układu moczowego. Przed wykonaniem jakichkolwiek działań w tym zakresie należy zatem skonsultować się z lekarzem i wykonać szereg wskazanych przez niego badań. Pozwoli to na wdrożenie odpowiednich środków zaradczych.

Ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu

W przypadku problemów w zakresie utrzymania moczu w pęcherzu, doskonałym pomysłem na ich zminimalizowanie może być wykonywanie specjalnych ćwiczeń obejmujących dno miednicy. Choć kojarzone są one głównie z problemami występującymi u kobiet, z tego typu aktywności mogą skorzystać również mężczyźni. Najlepsze dla pozbycia się problemów z utrzymaniem moczu jest naprzemienne napinanie oraz rozluźnianie mięśni miednicy. Tego typu ćwiczenia warto wykonywać co najmniej 3-4 razy w tygodniu, w seriach po 8 do 12 napięć. Po każdej serii należy robić sobie przerwę trwającą około 10 sekund. W ten sposób można szybciej osiągnąć zamierzony efekt, wzmacniając mięśnie. Na efekty ćwiczeń na nietrzymanie moczu u mężczyzn trzeba czekać zwykle kilka tygodni. Potrzebna jest zatem regularność. Tylko w ten sposób można zlikwidować ten problem.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn a produkty medyczne

W problemach z nietrzymaniem moczu pomocne są także specjalistyczne wyroby medyczne. Doskonałą ofertę w tym zakresie posiada TENA. Wkładki męskie i pieluchomajtki dla mężczyzn są w stanie w skuteczny sposób zatrzymać mocz, zapewniając wysoki poziom ochrony, bez względu na sytuację. Sprawdzają się one zarówno przy standardowych aktywnościach (jak praca, nauka, zakupy), jak i przy aktywności fizycznej. Pieluchomajtki wyposażone są obecnie w rozwiązania, dzięki którym są one bardzo komfortowe. Wśród nich warto wymienić systemy neutralizujące nieprzyjemny zapach amoniaku, osłony chroniące przed przeciekaniem, a także wsady o dużej chłonności, zapewniające szybką absorpcję płynów. Pieluchomajtki posiadają takie rozwiązania dzięki długoletnim badaniom popartym serią praktycznych testów.

Operacje przy nietrzymaniu moczu

Gdy problem, którym jest nietrzymanie moczu u mężczyzn, nie pozwala na normalne funkcjonowanie nawet przy wykonywaniu ćwiczeń oraz stosowaniu majtek pieluchowych, konieczne staje się leczenie operacyjne. Po zabiegu wykonanym przy znieczuleniu ogólnym dolegliwość ta zostaje zwykle usunięta całkowicie, niemniej przy 15-20% przypadków dochodzi do jej nawrotu po 5 latach. Wszystko jest tu uzależnione od indywidualnych cech organizmu oraz przebytych schorzeń.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Leczenie Wad Zgryzu: na czym polega?
Przykry Zapach Spod Pach: pozbądź się go skutecznie!
Objawy Alzheimera: dostrzeż pierwsze symptomy
Hiv: choroba w ukryciu
Nietolerowanie Laktozy: przyczyny i leczenie
Wiosenna Alergia: jak z nią walczyć?