Problem z nietrzymaniem moczu – czym jest i jak się objawia?

Problem z nietrzymaniem moczu – czym jest i jak się objawia?

Nietrzymanie moczu objawia się mimowolnym oddawaniem różnych ilości moczu aż do całkowitego lub częściowego opróżnienia pęcherza. Osoby, które zmagają się z przypadłością, nie mogą tego kontrolować, co bardzo często skutkuje ich wycofaniem się z życia towarzyskiego po to, by uniknąć przykrych i wstydliwych sytuacji. Zaburzenia w oddawaniu moczu, a także w kontrolowaniu tej czynności, mogą być wynikiem chorób układu nerwowego lub różnych odcinków układu moczowego.

Kogo najczęściej dotyczy problem z nietrzymaniem moczu?

Zaburzenia związane z nietrzymaniem moczu mogą wystąpić u osób w każdym wieku, jednak najczęściej zmagają się z nim osoby starsze. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet, choć oczywiście zdarza się również mężczyznom. Oprócz zaburzeń związanych z układem moczowym lub nerwowym wśród chorób, które sprzyjają pojawieniu się tej dolegliwości, wymieniane są także przewlekłe zaparcia czy otyłość. U kobiet może ona wystąpić na skutek menopauzy lub przebytych zabiegów i operacji ginekologicznych. Natomiast w przypadku mężczyzn problem z nietrzymaniem moczu może wynikać z chorób gruczołu krokowego.

Zaburzenia związane z nietrzymaniem moczu dzieli się na kilka typów. W przypadku tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu mocz wycieka podczas wysiłku fizycznego, co wynika z osłabienia mięśni dna miednicy. Niekontrolowany wyciek moczu może zdarzyć się również podczas kichania czy nawet intensywnego śmiechu. Problem nietrzymania moczu może także powstać na skutek nadmiernej aktywności pęcherza moczowego. W takiej sytuacji pojawia się częsta i nagląca potrzeba oddania moczu, nad którą nie można zapanować. W efekcie dochodzi do wycieku moczu aż do całkowitego opróżnienia pęcherza. Ostatnim typem zaburzeń dotyczących nietrzymania moczu, który występuje najczęściej u mężczyzn, jest nietrzymanie moczu związane z przepełnieniem pęcherza. Przy tego rodzaju zaburzeniu mocz wycieka praktycznie stale.

Jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli zaobserwujemy brak kontroli nad oddawaniem moczu, jest oczywiście wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Podstawowe badanie wykonywane przy tego typu dolegliwościach to badanie urodynamiczne. Pozwala ono określić ciśnienie wewnątrz pęcherza oraz rozpoznać, z jakim typem zaburzenia mamy do czynienia. W dalszej kolejności, jeśli okaże się, że istniejący problem nie jest związany ze zwykłą infekcją, leczenie powinno zostać dobrane do typu nietrzymania moczu. Przede wszystkim zaleca się ćwiczenia mięśni Kegla. Ćwiczenia tego rodzaju mogą nie tylko pomóc w walce z problemem nietrzymania moczu, ale również przyczynić się do zapobiegnięcia jego wystąpieniu w przyszłości. Bardziej inwazyjne metody leczenia to oczywiście odpowiednio dobrane leki. Ich głównym zadaniem jest uregulowanie napięcia pęcherza moczowego. Niestety w niektórych przypadkach leki mogą okazać się niewystarczające. Wówczas należy poddać się zabiegom chirurgicznym. Wśród nich wymienia się przede wszystkim wszczepienie specjalnej taśmy, które pozwoli poprawić kąt cewkowo-moczowy.

Podczas walki z problemem nietrzymania moczu warto również sięgnąć po doraźne rozwiązania, które pomogą zniwelować uczucie dyskomfortu i ułatwią codzienne funkcjonowanie. W tej roli doskonale sprawdzą się pieluchomajtki. Ich używanie sprawia, że osoba zmagająca się z problemem nietrzymania moczu może w dalszym ciągu pozostać aktywna. Pamiętajmy, że możemy skorzystać z darmowych próbek tego rodzaju produktów i w ten sposób wybrać taki, który całkowicie spełni nasze oczekiwania. Próbki dostępne są pod adresem https://www.tena.pl/bezplatna-probka.
 
Bibliografia:

Drabczyk R. Nietrzymanie moczu. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu. Data dostępu: 22.11.2018.

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Bolesna Owulacja: kiedy udać się do specjalisty?
Kaszel: diagnoza i leczenie
Przeziębienie I Katar: zwalcz je domowymi sposobami
Zmęczone Oczy: ćwiczenia na poprawę widzenia
Przykry Zapach Spod Pach: pozbądź się go skutecznie!
Ciśnienie Tętnicze: mierz je regularnie