Niedoceniony i nieprzeceniony demakijaż

Niedoceniony i nieprzeceniony demakijaż

Przed wyjściem do pracy czy na imprezę spędzamy długie minuty przed lustrem, dopracowując swój makijaż do perfekcji. Krem, baza, podkład, puder, róż, eyeliner, cienie, tusz… Ale kiedy wracamy w środku nocy do domu, zmycie makijażu to ostatnia rzecz, na jaką mamy ochotę. A pójście spać w pełym makijażu to niewybaczalna zbrodnia, jaką popełniamy nie tylko na swojej twarzy.

Demakijaż – element codziennej higieny osobistej

Zdecydowana większość z nas traktuje codzienny prysznic jak coś zupełnie oczywistego. Przebywanie między innymi ludźmi, siadanie na używanych przez innych krzesłach, chodzenie po ulicach, opieranie się o barierki czy trzymanie poręczy w komunikacji miejskiej – nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy, żeby uświadamiać sobie, jak dużo zanieczyszczeń gromadzimy w ciągu każdego dnia. Dlaczego więc tak wiele z nas nie przekłada tej wiedzy także na swoją twarz?

Daj skórze pooddychać!

Badania wykazują, że regularne stosowanie kremów obniża odporność skóry na czynniki zewnętrzne, takie jak osiadające się na niej bakterie. Tylko że większość z nas nie kończy na kremie. Do tego dochodzi z reguły jeszcze podkład i puder, czasem baza i róż – a każda z tych warstw dodatkowo utrudnia skórze oddychanie. W końcu mamy i bakterie, które gromadzą się na pędzlach do makijażu (dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie!). To wszystko sprawia, że skóra naszej twarzy staje każdego dnia przed poważnym wyzwaniem. Jeśli więc nie wzmocnimy jej i nie damy jej odpocząć chociaż przez tych kilka godzin snu, po jakimś czasie efekty naszego zaniedbania zaczną być widoczne, a wtedy już nawet najdoskonalszy makijaż może nie pomóc w ich ukryciu.

Makijaż powiek a choroby oczu

To nie koniec konsekwencji, jakie musimy ponieść. Niedokładne zmywanie oka, nie mówiąc już o pozostawianiu makijażu na całą noc, bardzo szybko może doprowadzić do zapalenia spojówek. To uciążliwa, ale łatwa do wyleczenia choroba, jeśli jednak ją zlekceważymy, może doprowadzić do znacznie poważniejszych przypadłości, których konsekwencją może być nawet jaskra. Nie ma więc chyba wątpliwości co do konieczności praktykowania demakijażu.

Jak powinien przebiegać poprawny demakijaż?

Wystarczą niecałe trzy minuty, żeby dobrze oczyścić i nawilżyć skórę. Najpierw zmywamy całą twarz mleczkiem do demakijażu, dobranym do rodzaju naszej cery. Następnie przemywamy twarz tonikiem, który dodatkowo oczyści skórę i usunie z niej pozostałe zanieczyszczenia. Na koniec nakładamy krem na noc, który nawilży i odżywi skórę.

W porównaniu z aplikacją makijażu, demakijaż zajmuje jedynie chwilę. Za to jego skutki są znacznie bardziej trwałe, a korzyści – nie do przecenienia.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE