Muzykoterapia – zastosowanie dźwięków w rozwoju i terapii dzieci

Muzykoterapia – zastosowanie dźwięków w rozwoju i terapii dzieci

Muzyka w rozwoju malucha ma olbrzymie znaczenie. Już w czasie życia płodowego dźwięki z zewnątrz nie tylko docierają do uszu dziecka, ale też mogą na niego oddziaływać — uspokajać lub niepokoić. Tak jest przez całe życie. Z muzyką wiążą się wspomnienia, zapachy, ludzie, przeżycia i emocje. Wiele osób twierdzi, że ich życie ma własną ścieżkę dźwiękową. Tak duży wpływ muzyki na rozwój człowieka sprawił, że zaczęto posługiwać się nią także w celach terapeutycznych. Muzykoterapia to przede wszystkim skuteczny sposób na walkę z bezsennością, uspokojenie, poprawę nastroju i wreszcie zabawę. Tę wiedzę warto wykorzystać w domu lub w przedszkolu, organizując czas wolny dzieciom.
Dowiedz się, dlaczego warto zatroszczyć się o rozwój muzyczny dziecka.  

Na czym to polega?

Już wiele lat temu dowiedziono, że muzyka pozytywnie wpływa na ciało i zmysły. Muzykoterapia uzupełnia, a nawet zastępuje terapie lecznicze. Jest pomocna zwłaszcza wtedy, gdy należy pobudzić układ oddechowy czy krążeniowy, a także rozluźnić spięte mięśnie. Z jej dobrodziejstw korzystają nie tylko dorośli, ale także dzieci. Muzyka towarzyszy im podczas zajęć w żłobku czy w przedszkolu, nie powinno jej zabraknąć również w domu. To doskonała forma zabawy dla całej rodziny i czerpanie czystej przyjemności z ulubionych dźwięków.

Warto bawić się muzyką

Podczas gdy melodia płynie i unosi się, możesz zachęcić dziecko do chwili odpoczynku lub rozwijającej zabawy. Tak naprawdę jest wiele sposobów na wykorzystanie dźwięków:

  • taniec — oczywista i naturalna reakcja organizmu na dźwięki muzyki; ciało kołysze się w takt rytmu i nawet najmłodszy słuchacz może okazać się ekspresyjnym tancerzem na domowym czy przedszkolnym parkiecie;
  • gimnastyka — podskoki, skłony, przysiady, klaskanie — wiele piosenek dla najmłodszych aktywizuje do ruchu i zachęca do wspólnej zabawy;
  • terapia — rozwój poprzez stymulację, pomoc w pokonywaniu ograniczeń i forma wyrażania siebie w niewerbalny sposób — to tylko kilka aspektów wykorzystania muzyki w leczeniu rozmaitych zaburzeń, które dotykają dzieci.

Muzykoterapia — rób to dobrze

Aby muzykoterapia przyniosła Twoim podopiecznym oczekiwanie korzyści, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Płyty z aktywizującymi piosenkami dla najmłodszych, zabawy ze śpiewem, gimnastyka, odgadywanie dźwięków — sposobów na wykorzystanie muzyki jest wiele. Muzykoterapia to książki i pomoce dla dzieci z Eduksiegarnia.pl, które wprowadzą je do fascynującego świata dźwięków i rozbudzą ich ciekawość. Wiele pozycji może zostać wykorzystanych także do rozwiązywania problemów fizycznych oraz emocjonalnych, w tym:

  • poprawy snu,
  • rozładowania emocji,
  • wyciszenia się,
  • redukcji lęków,
  • rozluźnienia organizmu,
  • łagodzenia bólu.

Jak widzisz, muzykoterapia może zostać wykorzystana na wiele sposobów. Kluczem do sukcesu jest prawidłowe dopasowanie ścieżki dźwiękowej do potrzeb dziecka. Jeżeli maluch jest przestymulowany i ma problemy z przejściem ze stanu aktywności do odpoczynku, pomocne będą kojące dźwięki. Do pobudzenia sprawdzą się bardziej energetyzujące rytmy. Z kolei do zabawy idealne będą piosenki zachęcające do aktywności fizycznej i pracy grupowej.
 

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Pieluchy Wielorazowe: eko i proste w obsłudze
Wycieczki Szkolne: odpowiednie obuwie to podstawa
Odblaski: zadbaj o bezpieczeństwo dziecka na drodze
Prezenty Na Mikołajki: propozycje dla całej rodziny
Ohtoys: sklep z zabawkami online
Fuerteventura: idealne miejsce na wakacje