Kółka gimnastyczne – ćwiczenia

Kółka gimnastyczne – ćwiczenia

Przyrząd ten zbudowany jest z dwóch obręczy (najczęściej wykonane są z drewna) oraz taśm i klamer zabezpieczających. Istotą ćwiczeń jest wykonywanie wszystkich ruchów dzięki sile mięśni i giętkości ciała.

Ćwiczenia na kółkach gimnastycznych

Jest to dość trudne dla osób początkujących, dlatego program treningowy na kółkach gimnastycznych powinno się wprowadzać w harmonogram zajęć, po wcześniejszym przygotowaniu ćwiczącego i osiągnięciu pewnej kondycji ruchowej. Aktywność fizyczna ma bowiem służyć ciału, a nie prowadzić do problemów zdrowotnych lub niepotrzebnych kontuzji mięśni.

Praca z kółkami gimnastycznymi wymaga od ćwiczącego skupienia oraz pełnego zaangażowania wszystkich partii mięśni do utrzymania odpowiedniej koordynacji ruchowej. Ważna w tym wypadku jest świadomość pracy swojego ciała, siła mięśni, a także precyzja ruchów.

Pompki, brzuszki i podciągnięcia

Z udziałem kółek można wykonać urozmaicone wersje najbardziej znanych ćwiczeń, takich jak pompki, brzuszki i podciągnięcia (jak na drążku).

Gdy mowa o pompkach, warto zwrócić uwagę na odpowiednią prace mięśni brzucha, które powinny być cały czas napięte, by nie obciążać pleców, a co za tym idzie – kręgosłupa. Można stosować metodę poziomą, zbliżoną do tradycyjnej pozycji przybieranej w pompkach, lub pionową. Klasyczna forma wykorzystuje siłę podnoszenia tułowia w górę i opuszczania w dół w oparciu dłoni nachwytem na obręczach. Drugi wariant wymaga pionowego ruchu ciała względem podłoża.

Z użyciem kółek można wykonywać również brzuszki. W tym wypadku istotne jest poprawne ulokowanie odcinka lędźwiowego na podłożu oraz zamocowanie nóg wewnątrz obręczy. Zgięcia tułowia wykonuje się podobnie jak w przypadku klasycznych brzuszków lub wersji skośnej.

Podciągnięcia można wykonywać do poziomu z nogami opartymi o podłoże lub w wersji wysokiej w połączeniu z wykonaniem pompki.

Każdy trening, bez względu na formę i wybór pozycji, będzie wpływać na ogólne doskonalenie całego ciała, poprawę stabilizacji i równowagi.

Kołka gimnastyczne możesz zakupić pod tym adresem.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE